Temporomandibular eklem bozukluğuna bağlı miyofasiyal ağrılı hastalarda sternokleidomastoid (SKM) kası ve üst trapez kasına kinesiotape ve germe uygulamasının karşılaştırılması
Comparison of the application of kinesiotape and stretching to the sternocleidomastoid muscle and upper trapezius muscle in patients with myofascial pain due to temporomandibular joint disorder
- Tez No: 507668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELNUR NARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç:. Temporomandibular eklem bozukluğuna bağlı miyofasiyal ağrılı hastalarda Kinesiotape uygulaması ile germenin ağrı, eklem hareket açıklığı ve fonksiyonel durum üzerine etkilerini belirlemektir. Yöntem: Çalışmamıza Temporomandibular eklem bozukluğuna bağlı miyofasiyal ağrı tanısı alan 33 hasta dahil edildi. Hastalar basit randomizasyon sonucu üçe ayrıldı (Kinesiotape grubu, Germe grubu ve Kontrol grubu). Kinesiotape ve Germe grubundaki hastalara üst trapez ve Sternokleidomastoid kaslarına haftada iki gün, iki hafta boyunca aynı fizyoterapist tarafından uygulamaları yapıldı. Kontrol grubuna ise fizyoterapi programı uygulanmadı. Kinesiotape ve Germe grubunun uygulama öncesinde, 1. ve 2. Haftanın sonunda, Kontrol grubunun ise uygulama öncesi ve 2. Haftanın sonunda eklem hareket açıklığı (gonyometre), kas kuvveti (manuel), ağrı (Visüel analog skalası) ve algometre, fonksiyonel değerlendirme yapılmıştır. Bulgular: Başlangıçta demografik özellikler ve değerlendirilen parametreler açısından gruplar homojendi (p>0,05). Kinesiotape ve germe grubunda tedavi öncesine göre, Visüel analog skalası ve algometre sonuçlarında 1. ve 2. haftanın sonunda azalma saptanmıştır (p0,05). Sonuç: Temporomandibular eklem bozukluğuna bağlı miyofasiyal ağrılı hastalarda ağrının azaltılması, ağız açıklığı mesafesinin ve fonksiyonelliğin arttırılmasında Kinesiotape ve germe uygulamaları benzer etkiye sahip bulunmuştur. Farklı kasların da dahil olduğu uygulamaların yapılmasına ve postüral egzersizlerinde verildiği çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Kinesiotape application and Stretching should be used to determine pain, range of motion and functional status in patients with myofascial pain due to Temporomandibular joint disorder. Method: Thirty-three patients who received a diagnosis of myofascial pain due to Temporomandibular joint disorder were included in the study. Patients were divided into a simple randomization-resultant Kinesiotape group, a stretch group, and a control group. Patients in the Kinesiotape and Stretching group were treated by the same physiotherapist for two weeks, two days a week, on the upper trapezium and Sternoclmuscles. Physiotherapy program was not applied to the control group. The evaluation of Kinesiotape and Stretch group was evaluated by range of motion (goniometer), muscle strength (manual), pain (Visual analog scale and algometer), functional assessment at the end of the 1st week and the end of the 2nd week and the control group before the application and at the end of the 2nd week. Results: Groups were homogeneous in terms of demographic characteristics and evaluated parameters before the application (p> 0,05). According to pre-treatment of and stretching group, Visual analog scale and algometer results showed a decrease at the end of the 1st week and at the end of the 2nd week (p 0.05). Conclusion: In patients with myofascial pain due to temporomandibular joint disorder, Kinesiotape and stretching applications have similar effects in reducing pain, increasing mouth opening distance and functionality. There is a need for applications for different muscles and for exercises in postural exercises.