Adana il merkezi aile hekimliği birimlerinde görev yapan doktorların çocuk istismarı ve ihmali hakkında bilgi, farkındalık ve tutumlarının belirlenmesi
Determination of information, awareness and attitudes of doctors working in Adana provincial center for family medicine unit on child abuse and neglect
  1. Tez No: 507670
  2. Yazar: YAVUZALP SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU ELÇİN YOLDAŞCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Giriş ve Amaç: Çocuk istismarı ve ihmali (ÇİVEİ) nedenleri ve sonuçları açısından tıbbi, hukuki, gelişimsel ve psikososyal temeller kapsamında incelenen, çocuğu yalnız içinde bulunduğu dönemde değil gelecek yaşamında da olumsuz etkileyen, tanı konmadığı ve önlem alınmadığı taktirde tekrar ve hatta ölüm riski olan bir halk sağlığı sorundur. Bu çalışma Adana İl Merkezi Aile Hekimliği Birimlerinde 1. basamak sağlık hizmeti sunucusu olarak görev yapan doktorların, çocuk istismarı ve ihmalinin belirtileri ve riskleri konusundaki bilgi düzeylerini saptamak, bu konudaki farkındalıklarını ve tutumlarını ortaya koymak, istismar konusunda aldıkları eğitim ve mesleki deneyimlerinin bu bilgi düzeylerine etkisini ve etkileyen diğer faktörleri ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Gereç Yöntem: Bu çalışma Adana İli 4 merkez ilçe sınırları içerisinde birinci basamak sağlık hizmeti sunan 113 aile sağlığı merkezinde çalışan 485 aile hekimine yapılan tanımlayıcı bir çalışmadır. Adana merkez ilçelerinde 113 aile sağlığı merkezi (ASM), 485 aile hekimi bulunmaktadır. Bunların ilçelere göre dağılımı, Seyhan; 53 ASM 233 aile hekimi, Çukurova 20 ASM 97 aile hekimi, Yüreğir 25 ASM 116 aile hekimi, Sarıçam 15 ASM 39 aile hekimi şeklindedir. Çalışmada ASM'lerde çalışan hekimler için örneklem seçilmeyip tüm evrene (ön anket çalışması uygulanan 10 hekim araştırmaya dahil edilmemiş olup araştırma evrenini 475 aile hekimi oluşturmuştur) ulaşılması hedeflenmiştir. ASM'ler çoğu zaman birden fazla kez ziyaret edilerek 439 (% 92,4) hekime ulaşılmış ve 375 (ulaşılan aile hekimlerinin % 85,4'ü) hekime araştırmacı tarafından yüz yüze görüşerek anket uygulanmıştır. Ulaşılan hekimlerin 64'ü (% 14,6) çalışmaya katılmak istemediği için 375 hekimle çalışma tamamlanmıştır. Aile hekimlerinden yazılı aydınlatılmış onam formu alınmıştır. Çalışma kapsamında hekimlerin sosyodemografik özellikleri, eğitim durumları, çalışma süreleri, olguyla karşılaşma durumları, olguya müdahale özelliklerini içeren 17 soruluk kişisel bilgi formu ve hekimlerin çocuk istismarı ve ihmali konusunda bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla Aynur Uysal tarafından geliştirilen ''Çocuk İstismarı ve İhmalinin Belirti ve Risklerinin Tanılanmasına Yönelik Ölçek Formu'' kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: To investigate the causes and consequences of child abuse and neglect in the context of medical, legal, developmental and psychosocial issues and to evaluate the effects of child health not only in the current period also in their future life, if it is not diagnosed and the measures are not taken, it is again problem of public health which has high death risk. The purpose of this study is to determine the level of knowledge and attitudes of the doctors who serve as the first level health service provider in the Adana Provincial Family Unit of Adana Provincial Center for Family Medicine and to explain the abuse and negativity of the child and to reveal their awareness and attitudes on this subject and to influence their level of education and professional experience on abuse and other factors that affect it. Materials and Methods: This study is a descriptive study of 485 family medicine practitioners working in 113 family health centers that offer primary health care in four central districts of Adana. There are 113 family health centers (FHC) and 485 family physicians in the central districts of Adana. Their distribution according to the provinces, Seyhan; 53 FHC 233 family physician, Çukurova 20 FHC 97 family physician, Yüreğir 25 FHC 116 family physician, Sarıçam 15 FHC 39 family physician. In the study, it was aimed to reach the entire clinic (10 physicians who applied the preliminary questionnaire were not included in the survey and 475 family physicians constituted the research community) without choosing the sample for the physicians working in FHCs. FHCs were frequently visited more than once and 439 (92.4 %) were reached and 375 (85.4% of the reached family physicians) were surveyed face-to-face by the researcher. Since 64 of the reached physicians (14.6%) did not want to participate in the study, 375 physicians completed the study. Written informed consent form was taken from the family physicians participating in the questionnaire. Within the scope of the study, a personal information form of 17 questions including physicians 'sociodemographic characteristics, educational status, working hours, encounter situations, intervention characteristics and physicians' knowledge level about child abuse and neglect were defined as '' Diagnosis of Symptoms and Risks of Child Abuse and Neglect '' (DOSAROCAAN) developed by Aynur Uysal. Oriented Scale Form "was used.