Birinci basamaktaki evli kadınların cinsel işlev bozukluğu ve cinsel yaşam kalitesi yönünden incelenmesi ve etki eden faktörleri araştırılması
Investigation of married women i̇n the primary care i̇n terms of sexual dysfunction and sexual life quality and investigation of factors that affect
  1. Tez No: 549578
  2. Yazar: DENİZ ÇÖL
  3. Danışmanlar: UZMAN HÜSEYİN AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Birinci Basamaktaki Evli Kadınların Cinsel İşlev Bozukluğu ve Cinsel Yaşam Kalitesi Yönünden İncelenmesi ve Etki Eden Faktörlerin Araştırılması Giriş ve Amaç: Birinci basamaktaki evli kadınlar arasında cinsel işlev bozukluğu yaygındır ancak kadınların cinsellik algısı birbirinden farklıdır ve çoğu kadın bu durumu ikinci plana atma eğilimindedir. Bu çalışmanın amacı birinci basamakta evli kadınların cinsel işlev bozukluğu ve cinsel yaşam kalitesi yönünden incelenmesi ve etki eden faktörlerin araştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma 15 Şubat 2019 ve 31 Mart 2019 tarihleri arasında, Adana il merkezindeki 3 Aile Sağlığı Merkezi'ne (ASM) bağlı 10 Aile Hekimliği Birimine başvuran 18 -49 yaş arası evli 380 kadın üzerinde gerçekleştirilmiştir. Sosyodemografik veriler ve cinsel işlev bozukluğu üzerinde etkili olabilecek risk faktörleri yüz yüze görüşme tekniği ile sorgulandı. Tüm katılımcılara Arizona Cinsel Deneyimler Ölçeği, Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği uygulandı. Bulgular: Çalışmaya katılan 380 kadının yaş ortalaması 37,15±8.1 yıl idi. Katılımcıların %20'si düşük eğitim düzeyinde, %24.7'sinin düşük gelir düzeyinde ve %63.7'si ev hanımı idi. Katılımcıların % 50'sinde (n=190) cinsel işlevi bozukluğu mevcuttu. Ortalama CYKÖ puanları 64.49 ±20.21 idi.
Özet (Çeviri)
Investigation Of Married Women İn The Primary Care İn Terms Of Sexual Dysfunction And Sexual Life Quality And Investigation of Factors that Affect Introduction and Aim: Sexual dysfunction is common among married women in primary care, but women's perception of sexuality is different and most women tend to subordinate this situation. The aim of this study is to investigate the sexual dysfunction and sexual quality of life of married women in primary care and to investigate the factors affecting them. Materials and methods: This study was carried out on 380 women who were married between the ages of 18-49 who applied to 10 Family Medicine Units of 3 Family Health Centers in Adana Province between February 15, 2019 and March 31, 2019. Sociodemographic data and risk factors that may be effective on sexual dysfunction were questioned by face to face interview technique. Arizona Sexual Experiences Scale, Sexual Life Quality Scale and Hospital Anxiety and Depression Scale were applied to all participants Results: The mean age of the 380 women who participated in the study was 37.15 ± 8.1. 20% of the participants were in low education level, 24.7% were in low income level and 63.7% were housewives. 50% (n = 190) of the participants had sexual dysfunction. Mean SLQQ score was 64.49 ± 20.21.