Sınır kavramı, mimari ve kentin değişen sınırları
Boundary concept, transforming boundaries of architecture and city
  1. Tez No: 507678
  2. Yazar: SEDA SULTANSU D'AGOSTINO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURBİN PAKER KAHVECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde birçok disiplin açısından önemli bir çalışma alanı oluşturan sınır kavramı, mimari ve tasarım disiplini için de son derece önemli ve güncel bir konudur. Sınır, ilk anlam ve çağrışımları üzerinden düşünüldüğünde bir engel, bariyer ve ayrım durumunu işaret etmektedir. Fakat sınır kavramı üzerinde derinlikli bir okuma yapılarak gerek felsefe, sosyoloji, matematik, psikoloji vb. diğer disiplinlerde, gerekse mimari ve tasarım disiplinlerindeki karşılıklarına bakıldığında, kavramın çok daha geniş, çoklu anlamlar ve eylemleri bünyesinde barındırdığı görülmektedir. Sınır birden çok durum, kavram, zıtlıklar ve ikilikler ile var olmakta, sınırlandırma ayrımı işaret ederken birleşmeyi de bereberinde getirmektedir. En katı ve keskin sınırlar dahi bir iletişim unsurunu bünyesinde barındırmaktadır. Mimarinin sınırları ve sınır kavramını yorumlayışı zaman içerisinde değişmekte ve temas ettiği diğer kavramlarla dönüşerek yeni açılımlar, mekansal organizasyonlar ve temsiller ile karşımıza çıkmaktadır. Sınırların kent üzerinden okunması ise kentin birçok farklı dinamiğin kesişim noktası olması sebebi ile çok daha karmaşık bir süreçtir. Kentte ve kentsel mekandaki sınır durumlarında sosyal, toplumsal, teknolojik, ekonomik, politik gelişim ve değişimlerin etkisi de son derece kritiktir. Kentsel mekandaki sınırlar bu gelişim ve değişimler ile sürekli bir neden sonuç ilişkisi içerisinde değişkenlik göstermektedir. Çalışmanın amacı sınır kavramı üzerine, farklı bakış açılarına yer veren okumalar yapılarak; sınırın kent ve mimarideki mekansal karşılıklarının araştırılması, kentin ve mimarinin değişen sınırları üzerinden tartışmaya açılan kavramlar ya da ortaya çıkan durumların incelenmesidir. Mimarinin ürettiği fiziksel sınırlarda değişen sınır yaklaşımları ve bu yaklaşımlar sonucu ortaya çıkan mekanlar üzerinden sınırın tanımlayıcı durumu incelenecektir. Kent üzerinden yapılan okumalarda ise sınırın kentte makroformdaki değişimi ve kent yaşantısında görünmeyen sınırların kentsel mekandaki etkileri İstanbul örneği üzerinden incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The concept of boundary, which we encounter frequently in design education and architectural practice, represents a situation that separates one from another; barriers standing between two different conditions, places or states. At the same time these boundaries work as dynamic intersections, which exist at all levels and scales of our life and daily urban experience. This concept indicates primarily division and separation but on the other hand, generates different intersections, and connections. In order to understand these new boundaries of today, it is important to follow the process of different approaches on this notion with the motives and effects. This research aims; understanding the nature of boundary concept with all the oppositions and dualities that notion embodies, exploring other concepts that has been discussed over boundaries, discovering changes of approach on boundary concept in an architectural and urban scale, and interpret boundaries of today's city with all these approaches on the example of Istanbul.