Suseptibilite ağırlıklı görüntülemenin, çocuk beyin MR incelemelerinde, konvansiyonel sekanslara eklenmesinin hemoraji, kalsifikasyon ve vasküler anomalileri tanımlamada etkinliğinin araştırılması
Investigation of effectiveness in determining hemorrhage, calcification and vascular anomalies in mri of child brain with adding susceptibility weighted imaging to conventional sequences
- Tez No: 507689
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN GÜLERYÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Çalışmamızda pediatrik beyin görüntülemede SAG sekansının konvansiyonel sekanslara eklenmesinin kalsifikasyon, kanama ürünleri içeren odak ve anormal venöz yapıların gösterilmesindeki etkinliğini, SAG' ın çocuk hastalarda kullanım alanlarını, SAG' deki sinyallerin özelliklerini, sekansa özgü artefaktları ve yanılgıları araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 31.07.2017 ve 22.01.2018 tarihleri arasında farklı ön tanılarla MR incelemeleri olan ve SAG sekansında patolojik sinyal odakları saptanan, çocuk hastaların görüntüleri retrospektif olarak incelenmiştir. Odaklar homojen paramanyetik, primer paramanyetik, homojen diyamanyetik ve primer diyamanyetik olarak sınıflandırılmıştır. Lezyonların kalsifikasyon veya kanama olarak sınıflandırılması ise BT ve konvansiyonel MR görüntüleri, tıbbi geçmişi ve laboratuvar, patoloji sonuçlarını içeren klinik bilgiler dâhilinde yapılmıştır. Bu odakların konvansiyonel sekanslarda karşılıkları araştırılmıştır. Kalsifik odakların gold standartı olarak BT' de 100 HU' dan yüksek dansite ölçüt olarak kabul edilmiştir. Verilerin sınıflandırılmasında deskriptif istatistiksel yöntemleri kullanılmıştır. Konvansiyonel sekans ve SAG' nin uyumu yönünden ki-kare ve BT' de izlenen kalsifik odakların konvansiyonel sekanslar ve SAG ile karşılaştırılması için ki-kare testi kulanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the efficacy of adding SWI sequence to conventional sequences in pediatric brain imaging to demonstrate calcific or hemorrhagic focus and abnormal venous structures, the usage areas of SWI in pediatric patients, the characteristics of SWI signals, sequence-specific artifacts and pitfalls. Materials and Methods: We retrospectively examine the images of pediatric patients who had pathologic signal foci on SWI sequence, with different pre-diagnosis MRI between 31.07.2017 and 22.01.2018. The foci are classified as homogeneous paramagnetic, primer paramagnetic, homogeneous diamagnetic and primer diamagnetic. Classification of lesions as calcification or hemorrhage was made in the context of CT and conventional MR images, medical history and clinical information including laboratory, pathology results. These foci have been investigated in conventional sequences. The focus higher than 100 HU on CT were accepted as gold standard for calcification. Descriptive statistical methods were used to classify the data. Chi-square test was used for agreement of conventional sequences and SWI. Chi-square test was used to compare the calcific foci observed on CT with conventional sequences and SWI.