Keban Baraj Gölün'de ağ kafeslerinde gökkuşağı alabalığı (oncorhyncus mykiss, w.,1792)
- Tez No: 50769
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞEVKET GÖKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Keban Baraj Gölü "nde Ağ Kafeslerde Gökkuşağı Alabalığı ( Onoorhvncus mykiss. W..17921 Yetiştiriciliği ÖZET Bu çalışmanın amacı, baraj gölü ortamında ve ağ kafes şartlarında farklı canlı ağırlıklara sahip olan gökkuşağı alabalıklarının gelişim ve performansları incelemektir. Bu amaçla, üç farklı grup oluşturulmuştur ve her biri 4.9 m3 olan üç ayrı kafese 15 kg/ms oranında stokianmışiar- dır. Çalışmanın başlangıcında ortalama canlı ağırlıkları 22.83 + 3. 865 gram olan alabalıklar 687 adet/m3 oranında, 46.63 T 8.1 gram olan alabalıklar 3Ö0 adet/ms oranında ve 79.25 T 6.966 gram olan alabalıklar ise 187 adet /m3 oranın da ağ kafeslere stoklanmışiardır. Çalışmanın sonunda, üç ayrı grubu oluşturan alabalık lar sırasıyla 46.63 + 8.5 gram, 69.66 + 4.58 gram ve İ38.25 + 5.56 gram canlı ağırlıklara ulaşmışlardır. Gruplar için günlük canlı ağırlık artışları (G.C.A.A.) birinci grup için 0.34 gram/gün, ikinci grup için 0.39 gram/ güm ve üçüncü grup için 0.85 gram/ gün olarak tespit edilmiş tir. Aylık periyotta elde edilen üretim artışları ise grup lar için sırasıyla 7.0 kg/ms/ay, 4.235 kg/m3/ay ve 4.725 kg/ ms/ay olarak gerçekleşmiştir. Elde edilen bu sonuçların değerlendirilmesi sonucunda.gökkuşağı alabalıklarının ağ kafeslerdeki yetiştiriciliğin de canlı ağırlıkları 50 gram ve üzerinde olan balıkların se çilmesi ve başlangıç stoklama oranının en az i5 kg/m3 oranın da tutulması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 The Rearing of Rainbow trouts (y_*. mykjss. w.,irS2) in cages in Keban Dam Reservoir ABSTRACT The aim of this research is to get data and to ob serve the growth and performance of rainbow trout ( Oncor- hyneiıg mykias, W.,i792) having different live weight in ca ges in dam reservoir. For this purpose, three different groups were made and stocked at about İ5 kg/'m3 in three cages of 4.9 m3 each. At the begining of the study, the trouts of which mean live weight was 22.83 T 3.865 gram were stocked at 687 ind./'m3 to the first cage, the trouts of which mean live we ight was 46.63 + 8. i gram were stocked at 30Ö ind/m3 to the second cage and trouts of which mean live weight was 79.25+ 6. 966 gram were stocked İ87 ind./'m3 to the third cage. At the end of the study, the trouts has reached 46.63 +8.5 gr am. 69. 66+4. 58 gram and 138.25+5.56 gram respectively. The gain rates for the groups were get as that; 0.34 gr/'day for the first group, 0.39 gr/day for the se cond group and 0.85 gr/'day for the third group. The production rates for» a month interval for groups were 7.0 kg/'m3, 4.235 kg/m3 and 4.725 kg/m3 respectively. According to these results, trouts over 5Û grams me an live weight should be prefered and stocked at least İ5 kg/'m3 at the begining of the rearing of the trouts in ca ges in dam reservoir.