Ağ kafeslerde yetiştirilen gökkuşağı alabalığı Oncorhynhus mykiss (Walbaum, 1792)'in kan protein düzeyleri
Blood protein levels of rainbow trout Oncorhynchus mykiss (Walbaum, 1792) cultured in the cage
  1. Tez No: 446508
  2. Yazar: MURAD DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİYE BAŞUSTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Balıkçılık Temel Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada Keban Baraj Gölü'nde ağ kafeslerde yetiştirilen Gökkuşağı alabalığının kan protein düzeylerinin aylık değişimi incelendi. Bir yıl boyunca Gökkuşağı alabalıklarından aynı yaş gurubundan her ay 10 örnek alınarak toplam boy ve canlı ağırlıkları ölçüldü. Kaudal venadan alınan kan örneklerinin serumu çıkarılarak; albumin, total protein, globulin ve fibrinojen miktarları belirlendi. İncelenen kan protein düzeylerinden; total protein (TP) 4,52 g/dl, albumin 2,37 g/dl, globulin 2,15 g/dl olarak yıl içerisinde en yüksek Mart ayında bulunmuştur. Fibrinojen ise en yüksek Ocak ayında (198,74 mg/dl) bulunmuştur. Toplam protein, albumin ve globulin düzeyleri en düşük kış aylarında bulunurken fibrinojen yaz aylarında en düşük miktarda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, monthly changes of blood protein levels in rainbow trout were examined. For this purpose, fish samples were obtained from cages established on Keban Dam Lake. This study was carried out for one year and 10 fish with same age group were examined monthly. Firstly, total length and live weight of fish samples were measured and then blood samples were taken from caudal vein. Serum in blood samples were separated and albumin, total protein, globulin and fibrinogen levels in blood serum were determined. In the examined blood samples, the highest values were found as 4.52 g/dL for total protein, 2.37 g/dL for albumin, 2.15 g/dL for globulin in March and 198.74 mg/dL for fıbrinogen in January. On the other hand, the lowest values were obtained in the winter season for total protein, albumin, globulin and in the summer season for fibrinogen.