Pediatri hemşirelerinin duygu gereksinimleri ile maneviyat ve manevi bakım hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
Research for opinion of pediatric nurses for emotinional needs, spirituality and spiritual care
  1. Tez No: 507705
  2. Yazar: HİLAL KURT SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GEÇKİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Duygular insan yaşamındaki kararlara etkisi olan sistemler bütünüdür. Duygular hemşirelikte manevi bakım gibi duygu yüklü uygulamalar üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Çalışma pediatri ünitelerinde çalışan hemşirelerinin duygu gereksinimleri ile maneviyat ve manevi bakım hakkındaki görüşlerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evreni Konya il merkezinde çalışan 328 pediatri hemşiresinden, örneklem ise ulaşılabilen 280 pediatri hemşiresinden oluşmuştur. Veriler sosyodemografik bilgi formu, Duygu Gereksinimi Ölçeği (DGÖ) Maneviyat ve Manevi Bakım Dereceleme Ölçeği (MMBDÖ) ile toplanmıştır. Veriler bilgisayarda Independent-Samples t testi, Varyans analizi, çoklu regresyon, pearson korelasyon ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Emotions constitute an entire system which affect the decisions of the life of the mankind. They may have a big role on emotional applications like spiritual care in nursing. This study has been carried out to analyze the spiritual needs of the pediatric nurses and and their understanding of spirituality and spiritual care. Population of the study consists of 328 pediatric nurses working in Konya centre and the sample consists of 280 pediatric nurses who could be reached. Data has been gathered by using Sociodemographic Information Questionnaire, Need for Affect Scale and The Spirituality and Spiritual Care Rating Scale. Data was analyzed on computer through Independent Sample Test, ANOVA, Multiple Regression and Pearson Correlation.