SWOT-AHP strategy modelling for enhancing recognition of Turkish marine officers' competencies based on STCW implementations
STCW uygulamalarına istinaden Türk zabitan yeterliklerinin tanınırlığının arttırılması için SWOT-AHP strateji modellemesi
  1. Tez No: 507735
  2. Yazar: TUĞFAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
'Deniz onları serbest bırakana kadar' eserinin yazarı ve Pulitzer Ödülünün adayı Robert Frump'ın söylemiyle; denizcilik emniyetinin tarihi suda ıslanır ve kan üstünde yazılır. ''Bunun başka yolu yoktur.'' ''Değişiklikler sadece manidar felaketler olduğu zaman gerçekleşir.'' Diğer başlıca önemli konvansiyonlar gibi, STCW Konvansiyonu ve STCW Kodu hakkında ilk tartışmalar ve analizler insan hatasından kaynaklanan Torrey Canyon deniz felaketi ile 1967 yılından sonra meydana çıkmıştır. STCW Konvansiyonu ve Kodu gemiadamlarının eğitim, sertifikalandırma ve vardiya tutma standartları ile ilgili olduğundan, insan faktörü ve STCW Konvansiyonu çalışmaları arasında önemli bir ilişki olduğu düşünülmektedir. Denizcilik sektöründe insan faktörünün rolünü veya bazı belirli ülkeler üzerinde STCW Konvansiyonunun etkilerini açıklayan çok miktarda çalışma bulunmaktadır. Fakat STCW Konvansiyonunun ve STCW Kodunun farklı uygulamalarının sebepleri ve üye ülkeler arasında yaşanan endorsement ve tanınırlık problemleri hakkında çok fazla çalışma bulunmamaktadır. Konvansiyona getirilen birtakım değişiklikler olmasına rağmen, hala zabitan yeterliklerinin yükseltilme şartları ve gemiadamları dokümanlarının formatları hakkında farklı uygulamaların STCW'yi kabul eden üye devletler tarafından uygulandığı gözlemlenmiştir. Bu tez çalışmasında, STCW uygulamalarında tam bir standartlaştırma sağlamak için STCW'yi kabul etmiş üye devletlerin farklı uygulamaları incelenmiştir. Bu kapsamda, gemi işletmeciliği yapan firma yetkilileri ile görüşmeler yapılarak anket uygulanması yapılmış ve sonuçları kıyaslanarak yorumlanmıştır. Bu standartlardan yola çıkarak, Türk zabitan yeterlikleri için tanınırlık ve endorsement problemi de SWOT-AHP birleşik metodu kullanılarak analiz edilmiştir. Bu analizin bulguları doğrultusunda takip edilmesi önerilen stratejiler belirlenmiş olup, gelecekteki araştırmalar ve yenilemeler (revizyon) için referans ve yardımcı olacağına inanılan sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, STCW Konvansiyonuna ve STCW Koduna yönelik tüm üye devletler için standartlaştırma sağlamak ve daha iyi bir denizcilik mevzuatı uygulaması için tavsiyelerde bulunulmuştur. Ek olarak, bu çalışma sayesinde, Türk zabitan yeterliklerinin itibarının ve tanınırlığının da uluslararası seviyede artması hedeflenmiştir. IMO için düşünülmesi gereken, tüm üye devletler tarafından ulaşılabilir çevrimiçi bir doğrulama (verifikasyon) sisteminin geliştirilmesi ve ayrıca imkânlar el verdiği ölçüde gemi işletmeci firmalara büyük miktarda maliyetler oluşturan endorsement mecburiyetinin iptal edilmesidir. Ek tavsiye olarak, tüm üye devletlerin, zabitan yeterliklerinin yükseltilmesine yönelik deniz hizmet süreleri, yeterlik yükseltme sınavı öncesi kurs gerekliliği, yeterlik yükseltme sınavı gibi konularda aynı kuralları takip ederek eşit şartları talep etmeleri ve zabitlere ait liman cüzdanı, yeterlik belgesi, STCW sertifikaları gibi dokümanlar için aynı kuralları takip ederek biçimsel bakımdan standart bir uygulama yaratmalarıdır. Sonuncu, fakat bir o kadar da önemli olan çarpıcı bir tavsiye de Türk denizcilik idaresinin bayrak devletleriyle endorsement anlaşması yapması ve Türk zabitan yeterliklerinin tanınmasının sağlanmasıdır. Böylelikle, bu bayrak devletleri Türk zabitan yeterliklerine endorsement verebilecek ve Türk zabitleri bu bayrakları taşıyan gemilerde görev yapabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
The history of marine safety is soaked in water and written in blood.“There is no other way around it,”says Robert Frump, the author of“Until the sea shall set them free”and Pulitzer Prize nominee,“Changes occur only when there is a meaningful disaster.”Same like other major conventions, first serious discussion and analyses of STCW Convention and STCW Code emerged after 1967 with the Torrey Canyon disaster which is caused because of human error. Since, the STCW Convention and its Code are related with standards of training, certification and watchkeeping for seafarers, it is considered that there is also a significant relationship between the studies of human factor and STCW Convention. There have been considerable amount of studies describing the role of human factor in maritime sector or the effects of STCW Convention over some specific countries. However, there are few studies have been published about the reason of different implementations of STCW Convention and Code as well as endorsement and recognition problems among the member states. Although there have been several amendments to the convention, it is observed that still different practices such as upgrade requirements for officers CoC and formats of seafarers documentation have been followed by the member states. In this study, different practices of member states have been investigated in order to provide a full standardization on the STCW implementations. Representatives of ship management companies have been consulted and questionnaire is applied among them. The results of questionnaire have been comparatively analyzed. On the basis of these findings, the lack of recognition and endorsement problems for Turkish CoC has been analyzed by means of combined SWOT-AHP method. Upon the completion of analysis, strategies to be followed have been identified for achieving successful outcome. Significant results have been found which it is believed that these results will be reference and helpful for the future researches and probable revisions. At the end of this study, recommendations are provided for a better practice of maritime legislation and provide standardization for the STCW Convention and STCW Code for all member states. Additionally, by means of this work, also the reputation and recognition of Turkish CoC are aimed to be increased at the international level. The most significant recommendation for IMO (International Maritime Organization) is to develop the online verification system accessible for all member states and within the bounds of possibility to avoid the necessity of endorsement issue which cost considerable amount for ship management companies. Additional recommendation is that all member states should require same conditions for upgrading CoC and issue seafarers' documents in the same format. Last but not least, the most striking recommendation for Turkish administration is to sign undertakings with the flag states to enable Turkish CoC recognized so that these states can issue endorsements for Turkish CoC and Turkish officers can work onboard these countries' fleet.