Çamaşır suyu grubu içinde stratejik pazarlama faaliyetleri ve pazarlama analizi
Strategical marketing activites and market analyses for the bleach market
  1. Tez No: 39301
  2. Yazar: K.CENK GÜRDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELİME SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Ülkemizde çamaşır suyu sektöründe faaliyet gösteren lider durumdaki firmaların ortak özelliklerini incelediğimizde öncelikle bu firmaların hepsinin yabancı sermaye ortaklığına dayandığını söyleyebiliriz. Oysa ki çamaşır suyu pazarının geçmişine baktığımızda ise tamamen yerli üreticilerin pazara hakim olduğu görülür. Stratejik seçeneklerin analizinden sonra firma için doğru politika ve stratejilerin belirlenmesi ile yabancı firmalar başarı elde etmiş ve pazar lideri konumuna gelmişlerdir. Yabancı sermayeli firmalar çamaşır suyu pazarına girmeden önce pazarı derinlemesine incelemiş ve hedef tüketicilerini doğru olarak belirleyip, bu tüketici grubunun satın alma modeline uygun pazarlama plan ve programları geliştirmişlerdir. Bu sebeblerden dolayı pazar yabancı firmaların girişiyle birlikte yapısal bir değişikliğe uğramıştır. Çamaşır suyu pazarı yabancı sermayeli firmaların pazara girişiyle birlikte adeta bir markalar savaşına tanık olmuştur. Televizyon reklamlarının çamaşır suyu pazarında kullanılması ve marka bilincinin oluşturulup tüketicilere yönelik bir marka bağlılığı oluşturma çabaları ilk defa yabancı firmaların pazarlama planlarında yer almıştır. Bu firmalar doğru pazarlama stratejileri sonucu pazar liderliğini yerli firmaların elinden kolaylıkla almışlardır. Bu araştırmanın temel amacı, keşfedici ve yol gösterici bir nitelik taşımasıdır. Tez içerik olarak yolun en başında olan firmalara stratejik seçeneklerin saptanmasından, Dünya' da ve Türkiye'de pazarın bölümlerinin tanıtılmasına ve pazar liderliği konumuna oturmuş yabancı firmalara hedef kitle alt gruplarını incelenmesinin gerekliliğini savunan, SPSS ile yapılmış araştırmayı içermektedir. Araştırma sonuçları gerek yerli gerekse yabancı firmalara hedef tüketicilerinin satın alma modelleri hakkında bilgi vermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY STRATEGICAL MARKETING ACTIVITIES AND MARKET ANALYSES FOR THE BLEACH MARKET : First I would like to mentioned that this thesis, are including exploring and determine attributes for the bleach market. I hardly try to complete my thesis according to scientific values. I hope this thesis could help to researchers in the Fast Moving Consumers Goods. Thesis is covering wide ranges of strategical choices, marketing strategies, strategies for 4 P's of marketing, world wide bleach market and the bleach market in Turkey, and finally a research about the models of target groups. There are seven different sections of thesis; First section is:“Introduction”, Second section is:“Analyses of the strategy choices for the firms”Third section is:“Development of Marketing Strategies”Fourth section is:“Bleach Market”Fifth section is:“World Wide Bleach Market”Sixth section is:“Turkish Bleach Market”Seventh section is:“Research”. At the second section you can find strategical choices for the firms which are Neutral Strategy, Defensive Strategy, Mixed Strategies and Aggressive Strategy. Aggressive strategies are also have sub- structures like Concentric Diversification, Conglomerate Diversification, Vertical Integration and Intensive part. Intensive Strategies have five sub-parts: Intensive Enlargement, Geographical Diversification, Concentration to Different Segments, Price Differentiation and Product Development. XIAt the third section you can find the way of developing Marketing Strategies. First step of developing Marketing Strategies is, determining the current station. And there are six steps of this operation 1. Current Market Analyses 2. SWOT Analyses 3. Environment Analyses 4. Source Market Analyses 5. Distribution Condition Analyses 6. Consume Structure Analyses After this step you can find the Marketing Targets, Opportunity Analyses and Target Market Analyses. And the last and most important title of part 3 is“Strategies for 4P's of Marketing”: Product, Price, Distribution and Promotion. There are four different distribution strategies: Intensitivity, Widespread, Selective, Exceptional. Also there are four different promotion strategies: Promotion and Commercial, Commercial Strategy, Public Relations, Promotion and Sales. The weighted side of“promotion”is Promotion and Sales. It is including personal sales and sales increase affords with three items: 1. Affords of Increasing Consuming Quantity 2. Affords of Increasing Trade 3. Affords of Increasing Power of Sales Force Fourth section of thesis is about Bleach Market. It is covering histories of Bleach, structure of market, size of market, market types. XIIGlobally we can say that there two part of bleach markets: 1. Products with Bleach 2. Products without Bleach (Other Bleachers, Local Stain Removers, Others) Bleach Market Types examined in three parts : 1. Niche Markets 2. Developed Markets 3. Developing Markets At the fifth section of thesis you can find the details about World Wide Bleach Market. There are three main parts of this section: First part; market segmentation, second part; World wide Bleach producers and third part include a model for a strategical defence against big firms. Market Segmentation has two main groups: Fabric Care Group and Hard Surface Care Group: Fabric care group can be diversified two parts: 1. Whitening and Satin Remover Bleach 2. Perfumed Bleach Hard Surface Care Group can be diversified four parts: 1. Stain Remover and Disinfect Bleach 2. Perfumed Bleach 3. Grease Cutter and Disinfecter 4. Intensive Bleach 4.1. Multi-use Products with Bleach XIII4.2. Intensive Bowl and Toilet Cleaners 4.3. Mildew and Mold Cleaners And second part of this section is: World Wide Bleach Producers. Clorox is the biggest bleach supplier in the world. At the second rank Colgate- Palmolive comes. You can find financial analyses and a promotion sample of this company. Third ranked producer is Lever and the fourth one is Procter & Gamble. There is detailed information about P&G in the thesis. You can find the Activity Areas, Financial Analyses and“Entering Strategies to Bleach Market”titles. And also you can find P&G's Price Strategy Model. The last item of section five is“A Model for a Strategical Defence Against Big Firms”which is a case about Benckiser against giants. Section six is about Turkish Bleach Market and segments. There are estimations for Turkish Market Size and other details. Turkish Bleach market is of course much more undeveloped if we compare it to World. There are two main and groups. 1. Fabric Care Group 1.1. Whitening and Satin Remover Bleach 1.2. Perfumed Bleach 2. Hard Surface Care Group 2.1.. Stain Remover and Disinfect Bleach 2.2. Perfumed Bleach 2.3. Grease Cutter and Disinfecter XIVAnd the last part of section six about Bleach Producers in Turkey and the Brands. There are three important producers in Turkey. 1. Procter and Gamble 2. Baser-Colgate 3. Lever Also there are local and unbranded bleach producers in Turkey. Section seven is covering a research about the models of target groups. S.P.S.S. used as a software to analysing the data. You can find the Methodology in the thesis and Contents as below..1. Contents 1.1. Goal of Research 1.2. Time Plan 1.3. Place of Research 2. Research Methodology 2.1. Sample Structure 2.2. Research Model 2.3. Data Base Setting and Questionnaire 2.4. Limitations 3. Outputs of Research 3.1. Demographics 3.2. Persons per Household and Income 3.3. Social Economics Group 3.4. Factor Analyses and Hypothesis XVThis research proves that big companies should take care about their target group separately and deeply. Today target grouping is much more important and detailed. Companies have to determine different men or women subgroups; Like modern and traditional. All these sub groups behaves differently and gives various buying decision. In the research factor analyses done by S.P.S.S. and it's obviously shows that modern and traditional women groups behaves differently and buys different brands. Target grouping is becoming more & more important and it should be done by sub group analyses according to kind of consumer goods. XVI