Adana ili pamuk ekim alanlarında Aphis gossypii glover (Hemiptera: Aphididae) populasyonlarının neonikotinoid grubu insektisitlere karşı direnç durumunun belirlenmesi
Determination of neonicotinoid group insecticide resistance of Aphis gossypii glover (Hemiptera: Aphididae) from cotton grown areas in Adana
  1. Tez No: 507772
  2. Yazar: SELÇUK ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çukurova pamuk alanlarında yaygın bir şekilde bulunan ve toplanan Aphis gossypii Glover (Hemiptera: Aphididae) populasyonlarında neonicotinoid grubu insektisitlere (acetamiprid, imidacloprid, clothianidin, thiamethoxam) dayanıklılığının nedeni biyoanaliz, biyokimyasal ve moleküler yöntemler kullanılarak ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Denemede pamuk alanlarından toplanan yedi populasyon ve kontrol populasyonların biyoanaliz denemelerine göre probit analizi sonucunda en hassas ve dayanıklı populasyonlar sırasıyla Acetamiprid için Bahçe (RF (Direnç faktörü):1.54), Kürkçüler (RF:10.89); Imidaclorpid için Bebeli (RF:54.62), Kürkçüler (RF:206.55); Thiametoxam için Yumurtalık (RF:5.78), Körkuyu (RF:65.72); Clothianidin için Körkuyu (RF:1.14), Bahçe (RF:38.35) olarak bulunmuştur. Enzim analizi istatistiki anlamda yüksek metabolik direnci ortaya cıkarmıştır. İnsektisitler içinde en yüksek enzim akitviteleri, karboksil esteraz enzimi Korkuyu populasyonunda 17,8 nM/dk/mg protein, glutatyon S-transferaz (GSTs) enzimi Bahce populasyonunda 142,3 nM/dk/mg protein ve Korkuyu populasyonunda 3,8 nM/dk/mg protein ile en yuksek monooksigenaz P450 enzim aktivitesi bulunmuştur. Moleküler çalışmalarda nikotinik asetilkolin reseptör (nAChR) β1 alt ünitesi RFLP enzim kesimlerinde mutasyona rastlanmamıştır. Bu çalışma, Türkiye'de neonicotinoidlere karşı A. gosyypii'de direnc gelişmesini ve bu direncin kırılması icin yeni yonetim stratejilerine ihtiyac olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Biochemical and molecular methods was used to determine the resistance of the neonicotinoid group insecticides (acetamiprid, imidacloprid, clothianidin, thiamethoxam) in Aphis gossypii glover (Hemiptera: Aphididae) populations colected from Cukurova cotton fields. The lowest and highest resistance were determined at Bahçe (RF (Ressistant factor):1.54) and Kürkçüler (RF:10.89) for acetamiprid;at Bebeli (RF:54.62), Kürkçüler (RF:206.55) for Imidaclorpid; at Yumurtalık (RF:5.78), Körkuyu (RF:65.72) for Thiametoxam; at Körkuyu (RF:1.14), Bahçe (RF:38.35) for Clothianidin according to probit analysis of bioassay studies, respectively. While Kürkçüler and Körkuyu were most resistance, Bahçe and Yumurtalık were most susceptible populations. Enzyme analysis revealed statistically higher metabolic resistance. Maximum enzyme activities were 17.8, 142.3 and 3.8 nM/min/mg protein for carboxylesterase for in Korkuyu, for glutathione S-transferase in Bahce and for cytochrome P450 monooxygenase in Korkuyu, respectively. It wasn't found mutation according to RFLP analysis of (nAChR) β1 subunit. This study revealed the development of resistance in A.gossypii to neonicotinoid insecticides in Turkey and the need for new management strategies to break this resistance.