Hicaz narı (Punica granatum L.) tanelerinin kızılötesi, mikrodalga ve konvektif kurutma yöntemleriyle kurutulması
Drying of hicaz pomegranate (Punica granatum L.) arils by infrared, microwave and convective methods
  1. Tez No: 507780
  2. Yazar: BEYZA ÖZTÜRK ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERDAR ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada Hicaz nar taneleri farklı kurutma yöntemleri kullanılarak kurutulmuştur. Kurutma yöntemleri arasında geleneksel kurutma yöntemini temsilen sıcak hava ile kurutma yöntemi seçilmiştir. Yeni gelişen kurutma teknolojileri içerisinden mikrodalga enerji ve kızılötesi ışınım enerjisi ile kurutma yöntemleri de seçilerek kurutma karakteristikleri belirlenmiştir. Çalışma kapsamında 50 ve 90 °C' de sıcak hava ve kızılötesi ışınım enerjisi ile kurutma denemeleri gerçekleştirilmiştir. Mikrodalga enerji ile kurutma denemelerinde ise 180, 360, 540 ve 720 W güç seçenekleri belirlenmiştir. Kurutulan ürünlerin renk parametreleri ölçülmüştür. Tek tabaka halinde kurutulan ürünlerin kuruma davranışlarını tahmin etmek için 9 farklı matematiksel model kullanılmıştır. Çalışılan modellerin regresyon analiz sonuçları, sıcak hava, mikrodalga ve kızılötesi ışınım enerjisi ile elde edilen verilere Midilli ve Henderson & Pabis modelinin en iyi uygunluk gösterdiğini belirtmiştir. Kurutma denemelerinde, 50 °C sıcak hava ve kızılötesi ışınımda kurutma işlemleri sırasıyla 6526 ve 3109 dakikada gerçekleşirken, 90 °C sıcaklıkta ise sırasıyla 571 ve 76 dakikada gerçekleşmiştir. Mikrodalga kurutma denemeleri ise en yüksek ve en düşük güç seviyelerinde (720-180 W) sırasıyla 14 ve 56 dakikada gerçekleşmiştir. Kurutulmuş Hicaz nar tanelerinin ve taze nar tanelerinin renk parametreleri Duncan Çoklu Karşılaştırma Testi kullanılarak kıyaslanmıştır. 90 °C kızılötesi ışınım enerjisi ve 180 W mikrodalga güç seviyesinde kurutulan nar tanelerinin L*a*b* değerleri taze nar taneleriyle benzerlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Hicaz pomegranate arils were dried by different drying methods. Among the drying methods, the hot air drying method has been chosen to represent the traditional drying method. Microwave energy and infrared radiation energy were also selected from the newly developed drying technologies and drying characteristics were determined. In the scope of the study, drying experiments were carried out with hot air and infrared radiation energy at 50 and 90 °C. Experiments with microwave energy drying were made with 180, 360, 540 and 720 W power options. The color parameters of the dried products are measured. 9 different mathematical models were used to estimate the drying behavior of thin- layer dried products. Results of regression analysis of the studied models indicated that Midilli and Henderson & Pabis models exhibit the best fit to data obtained for hot air, microwave and infrared radiation drying. In the drying experiments, drying at 50 °C hot air and infrared radiation was carried out in 6526 and 3109 minutes, respectively, whereas drying at 90 °C was carried out in 571 and 76 minutes, respectively. Microwave drying experiments were carried out at the highest and lowest power levels (720-180 W) in 14 and 56 minutes, respectively. Color parameter values of dried and fresh Hicaz pomegranate arils were compared using the Duncan Multiple Comparison Test. L*a*b* values of dried pomegranate arils at 90 °C infrared power and 180 W microwave output power were similar to fresh ones.