Mitral kapak replasmanı ve mitral kapak tamirlerinin hayat kalitesi açısından analizi
Analysis of mitral valve replacement and mitral valve repair in terms of quality of life
  1. Tez No: 507786
  2. Yazar: AHMET ARNAZ
  3. Danışmanlar: UZMAN MURAT AKÇAR, UZMAN İBRAHİM ENDER, UZMAN MEHMET KIZILAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Mitral kapak replasmanı ve onarımı mitral kapak hastalığında cerrahi tedavi yöntemidir. Her ne kadar tedavi yöntemleri arasında bazı alanlarda biribirlerine üstünlükleri olsada, hastaların yaşam kalitesinin iyileştirilmesi üzerindeki etkileri de dikkate alınması gereken başka bir faktördür. Bu çalışmada, bu tedavi yöntemlerinin yaşam kalitesinin iyileştirilmesi üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Hastalar ve yöntemler: Ocak 2006 ve Haziran 2009 arasında, etiyolojileri ve EuroSCORE değerleri benzer toplam 40 hasta (27 kadın, 13 erkek; ort. Yaş 48.2 ± 14.8 yıl, 16 ila 74 yaş arası) bu prospektif, tek merkezli çalışmaya dahil edildi. Bütün hastalar mitral kapak replasmanı (grup 1, n = 22) ve mitral kapak tamiri (grup 2, n = 18) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Yaşam kalitesindeki iyileşmeyi değerlendirmek için Short Form-36 kullanıldı. Sonuçlar: Short Form -36 daki 8 faktörden yedisi olan fiziksel fonksiyon, fiziksel işleve bağlı rol kısıtlaması, sosyal fonksiyon, enerji, duygusal problemlere bağlı rol kısıtlaması, ruh sağlığı ve genel sağlık algısı her iki grupta da ileri derecede gelişme gösterdi. Ağrı skorları grup 2'de anlamlı olarak iyileşirken, grup 1'de anlamlı bir iyileşme görülmedi. Sonuç: Çalışma sonuçlarımız her iki tedaviyi takiben yaşam kalitesinde belirgin bir iyileşme göstermektedir. Ancak mitral kapak onarımı ağrı skoru açısından mitral kapak replasmanından daha üstün gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Objectives: Mitral valve replacement and repair are the surgical treatment methods in mitral valve disease. Although both treatments have some superiorities against each other in some certain fields, their effects on the improvement of the quality of life of patients is another factor that needs to be taken into consideration. In this study, we aimed to investigate the effects of these treatment methods on the improvement of the quality of life. Patients and methods: Between January 2006 and June 2009, a total of 40 patients (27 females, 13 males; mean age 48.2±14.8 years; range 16 to 74 years) with similar etiologies and EuroSCORE values were included in this prospective, single-center study. All patients were divided into two groups as mitral valve replacement (group 1, n=22) and mitral valve repair (group 2, n=18). The Short Form-36 was used to assess the improvement in the quality of life. Results: Seven of eight domains including physical function, role limitation due to physical function, social function, role limitation due to emotional problems, energy, mental health, and general health perception in the Short Form-36 were significantly improved in both groups. Pain scores were significantly improved in group 2, whereas no significant improvement was seen in group 1. Conclusion: Our study results show a significant improvement in the quality of life following both treatments. However, mitral valve repair seems to be superior to mitral valve replacement in terms of pain scores.