Koah olgularında sigaraya bağlı sitomorfolojik değişikliklerin spirometri ile ilişkisi
The relationship between spirometry and cytomorphological changes related to cigarette smoking
  1. Tez No: 507787
  2. Yazar: BİRSEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: UZMAN HATİCE TÜRKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
KOAH,sigara tüketimine paralel olarak mortalite ve morbiditesi giderek artmakta olan kronik ve progressif bir hastalıktır.Erken tanı ve tedavisi hastalığın kontrolünde tek yoldur.Günümüzdeki medikal ilerlemeler de prevansiyon ,erken tanı ve tedavi konusundadır.Son zamanlarda ki araştırmalar sigaranın etkisiyle akciğerlerde oluşan erken sitomorfolojik değişikliklerin analizi ve bu değişikliklerin preklinik KOAH tanısındaki yeri üzerine yoğunlaşmaktadır.Biz de sigaranın yol açtığı değişiklikleri balgam sitolojik incelemesiyle göstermeye çalıştık.Sigaranın ,KOAH gelişmeyen olgularımızda akciğer fonksiyon testlerinde herhangi bir değişiklik yapmadan önce spesifik hücresel değişikliklere yol açtığını gözlemledik.Buna bağlı olarak risk grubunu oluşturan sigara içenlerde,preklinik KOAH döneminde ,sitomorfolojik değişikliklerin tayininin KOAH'ın erken tanısında kullanılabilecek ,uygulanımı kolay bir yöntem olduğu kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
COPD is a chronic and progressive disease with increasing mortality and morbidity in parallel to smoking consumption. Early diagnosis and treatment is the only way to control the disease. Current medical advances are also related to the prevention, early diagnosis and treatment. Recent research has focused on the analysis of early cytomorphological changes in lungs due to the effects of smoking and the role of these changes in the diagnosis of preclinical COPD.We have tried to show the changes caused by smoking by sputum cytological examination. We observed that smoking causes specific cellular changes before making any changes in lung function tests in patients without COPD. Depending on this, we concluded that the determination of cytomorphological changes in smokers who constitute the risk group in preclinical COPD period is an easy method for early diagnosis of COPD.