Aktif karditli akut romatizmal ateş hastalarında D vitamini düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of vitamin D levels in acute rheumatic fever patients with active carditis
- Tez No: 393866
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ NARİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Vitamin-D, kalsiyum hemostazı dışında antiinflamatuvar ve immünmodülatuvar etkileri olan steroid yapıda bir hormondur. Bu çalışmanın amacı birçok otoimmün ve romatizmal hastalıkta eksikliği hastalık aktivitesi ile ilişkilendirilen vitamin-D nin ARA atakları ve hastalık aktivitesi ile ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Aktif karditli 25 pediatrik yaş grubu hastanın akut atak anında ve takiplerinin 1, 2 ve 6. aylarında akut faz reaktanları, vitamin-D düzeyleri ve ekokardiyografik parametreleri takip edilmiş, aynı yaş ve cinsiyet özelliklerine sahip 25 sağlıklı çocuktan oluşan kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Takibe alınan aktif karditli 12 kız (%48), 13 erkek (%52) ARA hastasının, yaş ortalaması 11.4±2.5 (4-17) yaştır ve %76'sının yaşı 10-15 yaş arasındadır. Mevsimlere göre yapılan değerlendirmelerde hastaların %28'i kış aylarında, %48'i bahar aylarında ve %24'ü yaz aylarında başvurduğu saptanmıştır. Tanı anında hasta grubun beyaz küre, sedimentasyon ve C-Reaktif Protein kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksekken, vitamin-D düzeyleri düşükt bulunmuştur. Hasta grubu tanı aldığı mevsimlere göre sınıflandırıldığında, kış ve bahar aylarında tanı alan hastaların tanı anındaki D-vitamini düzeylerinin ortalaması 17.54±9.89 μg/L, vitamin-D yetmezlik ve eksiklik oranı %57.8 iken, kış ve bahar aylarında değerlendirilen kontrol grubu çocukların D-vitamin düzeyi ortalamaları 23.97±9.48 μg/L dir ve vitamin-D eksiklik ve yetmezlik oranı %21.7' dir. Hasta gruptaki çocukların tanı anındaki D-vitamini düzey ortalamaları kontrol gruba göre düşüktür (p=0.038) ve kış ve bahar aylarında ARA karditi tanısı alan hastalarda D-vitamini eksikliği görülmesi açısından atfedilen risk 2.23 (%95 güven aralığı 1.15-4.34) dür. Ayrıca aktif karditli hastaların takipleri sırasında mitral ve aort kapak yetmezlikleri, sol ventrikül sistol ve diyastol sonu çapları, sol atriumun aort köküne oranı gibi kardiyak parametrelerde istatistiksel anlamlı düzelmeler görülürken, vitamin-D düzeylerinde yükselme saptanmıştır. Takipler sırasında hastaların vitamin-D yetmezlik oranları %72 den %40 a düşmüştür. Tartışma ve Sonuç: Bu çalışmada D-vitamini düzeylerinin düşük seyrettiği bahar ve kış aylarında ARA ataklarının daha sık olduğu ve ARA kardit atağıyla gelen hastalarda vitamin-D düzeylerinin kontrol grubuna göre düşük olduğu saptanmıştır. Ayrıca vitamin-D düzeylerinin yükselmesi ile hastalardaki inflamatuvar parametrelerin ve kardiyak etkilenmenin göstergeleri olan ekokardiyografik parametrelerin gittikçe normale döndüğü saptanmıştır. Mevcut sonuçlar vitamin-D nin antiinflamatuvar ve immünmodülotuvar etkilerinin, genel pediatri ve pediatri kardiyoloji kliniğinde sık rastlanan bir otoinflamatuvar hastalık olan akut romatizmal ateşte koruyucu özelliğe sahip olduğunu düşündürmektedir. Mevcut veriler, ARA akut atakla gelen vakalara vitamin-D replasmanı yapılarak inflamatuvar süreçte hızlı iyileşme ve hastalık prognozuna olumlu etkilerde bulunma imkanı sağlama açısıdan gelecekteki çalışmalara ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Vitamin D, steroid hormone, besides its role in calcium homeostasis, has anti-inflammatory and immunomodulatory effects. Previously it was shown that there was relation between Vitamin D levels and some autoimmune and rheumatic diseases' activity. The aim of our study was to evaluate its role in pediatric ARF patients with cardiis. Material methods: Between the dates December 2013- December 2014; 25 patients having acute rheumatic fever (ARF) with active carditis were included in this study. Control group was formed from 25 children having innocent murmur with the same age, sex and demographic features with ARF group. Acute phase reactants, echocardiographic aortic and mital insufficiency, left ventricle diameter, serum vitamin D levels were followed at the time of diagnosis, 1st,2nd,6th months. Results: Fortyeight % of patients was girl, 52% was boy. Median age was 11.4±2.5 years. The admission of patients were classified according to seasons: 28% in winter, 48% in spring, 24% in summer. White bood cell count, sedimentation and CRP levels of patient group were high, at the time of diagnosis but decreased during follow-up. When the patients were classified according to seasons: mean Vitamin D level of patients diagnosed during winter was 17.54±9.89 μg/L, 23.97±9.48 μg/L during spring. Vitamin D insufficiency and deficiency rate of patients at the time of diagnosis was 57.8 % during winter, 21.7% during spring. Vitamin D levels at the time of diagnosis were significantly low. The imputed risk ratio of having vitamin D deficiency of ARF patients in wnter and spring was 2.23% (95% confidence interval was 1.15-4.34).Aortic and mitral insufficiency of patient group were also decreased in 1st and 2nd months of follow up (p=0.038).