İnce barsak tümörlerinde klinik özellikler ve prognostik faktörler: Seksen vakanın retrospektif değerlendirilmesi
Clinical features and prognostic factors in small bowel tumors: A retrospective evaluation of ei̇ghty cases
  1. Tez No: 507806
  2. Yazar: NERİMAN SILA KOÇ
  3. Danışmanlar: UZMAN SELMA KARAAHMETOĞLU ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
KOÇ N.S, İNCE BARSAK TÜMÖRLERİNDE KLİNİK ÖZELLİKLER VE PROGNOSTİK FAKTÖRLER: SEKSEN VAKANIN RETROSPEKTİF DEĞERLENDİRİLMESİ, S. B. ANKARA NUMUNE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ, DAHİLİYE KLİNİĞİ, UZMANLIK TEZİ, ANKARA, TÜRKİYE 2018. İnce barsağın tümörleri oldukça nadir görülür. Sindirim sistemi uzunluğunun %75'ini, yüzey alanının ise %90'ını ince barsaklar teşkil ettiği halde tüm sindirim sistem tümörlerinin ancak %0,5-1'i ince barsaklardan kaynaklanır. En sık 5. ve 6. dekatlarda ve erkeklerde kadınlara oranla 1,5 kat daha sık görülmektedir. İnce barsak tümörlerinin 40'tan fazla histolojik alt tipi bulunmaktadır. Bunlardan karsinoid tümör, adenokarsinom, lenfoma ve gastrointestinal stromal tümörler (GİST) en sık görülen histolojik alt tipleri oluşturur. Biz bu çalışmamızda Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği'ne başvuran ve ince barsak kanseri tanısı almış olan hastaların klinik özelliklerini ve sağkalıma etki eden prognostik faktörleri belirlemeyi amaçladık. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbı Onkoloji Kliniği'ne Şubat 2002 – Aralık 2016 yılları arasında başvuran 22.195 hasta arasından ince barsak malignitesi tanı kodu ile takip edilen 80 hastanın dosyaları retrospektif olarak tarandı. Merkezimizde ince barsak tümör insidansı tüm kanserler içerisinde %0,36 olarak saptandı. Hastaların demografik ve klinik özellikleri, patolojik özellikleri, laboratuar sonuçları (hemoglobin, albumin), uygulanan tedaviler ile birlikte nüks ve sağkalım durumları değerlendirildi. Progresyonsuz ve genel sağkalım oranları tespit edildi. Değerlendirilen parametrelerin sağkalım üzerine etkisi incelendi. İnce barsak tümörü tanısı almış olan 80 hastanın ortanca yaşı 55 (14-83 yaş) idi, hastaların 55'i erkek, 25'i kadın idi. Hastaların 34'ü (%42,5) adeno kanser, 20'si (%25) NHL, 18'i (%22,5) sarkom, 8'i (%10) ise nöroendokrin tümör tanısı almıştı. Sarkomların tümü gastrointestinal stromal tümör idi. En sık yerleşim yeri (%37,5) duodenum idi. Adeno kanserlerin %67,6'sı duodenum yerleşimli iken, sarkom ve NHL'larda en sık yerleşim yerinin jejenum (%55,6-%25) olduğu görüldü (p=0,001). En sık başvuru semptomu (%47,5) karın ağrısıydı. Hastaların çoğu ince barsak rezeksiyonu (%63,8) ve endoskopik inceleme (%26,3) ile tanı aldı. Hastaların %3,8'i evre 1, %31,3'ü evre 2, %10'u evre 3, %31,3'ü ise evre 4'tü. Sarkom, NET ve NHL'larda tümör rezeksiyonunun adeno kanserlere göre daha çok yapıldığı gözlendi (%65-%88,9'a karşın %44,1) (p=0,03). Hastaların 27'sinde (%33,8) tanı anında metastaz mevcuttu. En sık metastaz yeri karaciğerdi. Hastaların 27'sine küratif cerrahi yapılmıştı. Tüm hasta grubunda ortanca genel sağkalım (GS) 75,3 (%95 CI 31,9-118,7) ay idi. Küratif cerrahi yapılan hastalarda ortanca hastalıksız sağkalım 96,2 (%95 CI 25,1-167,3) ay idi. Tek değişkenli analizde sigara kullanımının, tanı anında evrenin, ECOG performans durumunun, histolojik alt tipin, tanı anında albumin değerinin, cerrahi rezeksiyon yapılmasının ve metastaz varlığının, genel sağkalım üzerine istatistiksel olarak anlamlı etkileri saptandı. İnce barsak kanserleri oldukça nadir görülen tümörlerdir. Literatürde bu tümörlerlerle ilgili bilgiler sınırlıdır ve daha çok retrospektif vaka serileri şeklinde sunulmuştur. Çalışmamızda en sık yerleşim yeri duodenum ve en sık gözlenen histolojik tip adenokanser olarak bulunmuştur. Küratif cerrahi rezeksiyon yapılan hastaların prognozu daha iyi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
KOC N.S, CLİNİCAL FEATURES AND PROGNOSTİC FACTORS İN SMALL BOWEL TUMORS: A RETROSPECTİVE EVALUATİON OF EİGHTY CASES, S. B. ANKARA NUMUNE TRAİNİNG AND RESEARCH HOSPİTAL, INTERNAL MEDİCİNE, MD THESİS, ANKARA, TURKEY 2018. Tumors of the small intestine are very rare. Although 75% of the length and 90% of the surface area of the gastrointestinal tract is formed by small intestine, only 0.5-1% of all gastrointestinal tract tumors occur in them. It is most frequently seen in the 5th and 6th decades and 1.5 times more frequently in males than females. There are more than 40 histologic subtypes of small bowel tumors. Carcinoid tumors, adenocarcinomas, lymphomas, and gastrointestinal stromal tumors (GIST) constitute the most common histological subtypes. In this study, we aimed to determine the clinical characteristics and prognostic factors affecting survival of patients who were admitted to the Ankara Numune Training And Research Hospital Medical Oncology Clinic and who got diagnosed with small bowel cancer. The files of 80 patients who were followed up with diagnosis of small bowel malignancy among 22,195 patients who applied to the Ankara Numune Training and Research Hospital Medical Oncology Clinic between February 2002 and December 2016 were retrospectively reviewed. The incidence of small bowel tumors in our center was found 0.36% in all cancers. Demographic and clinical characteristics, pathologic features, laboratory results (hemoglobin, albumin), treatments, recurrence and survival status of patients were analyzed. Progression free and overall survival rates were determined. The effect on survival of evaluated parameters were examined. The median patient age of 80 patients who were diagnosed with small bowel tumor was 55 years (range, 14-83 years) and 55 of the patients were male and 25 of the patients were female. 34 (42.5%) of the patients had adenocarcinoma, 20 (25%) patients had NHL, 18 (22.5%) patients had sarcomas and 8 (10%) patients had neuroendocrine tumors. All of the sarcomas were gastrointestinal stromal tumors. The most common site (37.5%) was duodenum. While 67.6% of the adenocarcinomas were duodenal tumors, the most common site was jejenum in sarcomas and NHL (55.6% -25%) (p = 0.001). The most common symptom (47.5%) was abdominal pain. Most of the patients were diagnosed with small bowel resection (63.8%) and endoscopic examination (26.3%). Tumor resection was observed more frequently in sarcomas, NET and NHL than adenocarcinomas (range, 65%-88.9% versus 44.1%) (p = 0.03). 3.8% of the patients were stage 1, 31.3% were stage 2, 10% were stage 3 and 31.3% were stage 4. Twenty-seven of the patients (33.8%) had metastasis at the time of diagnosis. The most common site of metastasis was liver. Twenty-seven of the patients underwent curative surgery. The median overall survival (OS) was 75.3 (95% CI 31.9-118.7) in the whole patient group, and the median disease free survival was 96.2 (95% CI 25.1-167.3) months in curative surgery patients. Statistically significant effects of smoking, stage at diagnosis, ECOG performance status, histologic subtype, albumin level at diagnosis, surgical resection and metastasis status on overall survival were determined in univariate analysis. Small bowel cancers are very rare tumors. In the literature, information about these tumors is limited and is mostly presented as retrospective case series. In our study, the most common site was duodenum and the most common histologic type was adenocancer. The prognosis was seen better for patients who underwent curative surgical resection.