Siyah-Alaca ırkı sığırlarda ön ve arka bacak kemiklerine (humerus ve femur) ait çeşitli morfometrik veriler ile karkas verim değerleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the correlation between carcass yield values and various morphometric data of forelimb and hindlimb bones (humerus and femur) in the Holstein cattle
- Tez No: 507807
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN PAZVANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bilgin, S. (2018). Siyah-Alaca ırkı sığırlarda ön ve arka bacak kemiklerine (humerus ve femur) ait çeşitli morfometrik veriler ile karkas verim değerleri arasındaki ilişkinin incelenmesi İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Anatomi ABD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. Yapılan bu çalışmada; ülkemizde kırmızı et açığını karşılamak amacı ile yaygın olarak etinden yararlanılan ve kombine verimli kültür ırkı olan 24 adet Siyah-Alaca sığır ırkına ait soğuk karkaslar kullanılmıştır. Bu ırkın karkas verimi ve humerus ile femur'a ait osteometrik verileri ile ilgili referans değerler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Erkek ve dişi Siyah-Alaca ırkı sığırların karkas verimleri ile ilgili ölçümlerde ön ve arka çeyrek karkasların ağırlıkları, but bölgesinde bulunan dörtlü ve beşli setin oluşumuna katılan kasların total ağırlıkları ile bu kasların ağırlıklarına bağlı olarak elde edilen kaslılık indeksi ve kas/kemik oranının sağ ve sol değerleri arasında istatistiki farklılığın olmadığı belirlenmiştir. Bununla birlikte humerus ve femur'a ait morfometrik veriler (ağırlık, uzunluk ve diafiz çevresi uzunluğu) ve bu kemiklere ait dayanıklılık indeksleri verilerinin homotipik varyasyonunun incelenmesi sonucu sağ ve sol değerleri arasında istatistiki açıdan herhangi bir fark tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Bilgin, S. (2018). Investigation of the correlation between carcass yield values and various morphometric data of forelimb and hindlimb bones (humerus and femur) in the Holstein cattle. Istanbul University, Institute of Health Sciences, Department of Veterinary Anatomy, Master Thesis, Istanbul. Cold carcasses of 24 Holstein cattle breeds, which are combined productive cultural breeds and benefitted in terms of its meat commonly to meet the red meat deficit in our country, were used in this study. It was tried to set forth reference values regarding the carcass yield of this breed and osteometric data of humerus and femur. In the measurements related to the carcass yields of male and female Holstein cattle, it was determined that there was no statistical difference between the weights of forelimb and hindlimb quadrant carcasses, the total weights of the muscles involved in the formation of quadruple and quinary sets in the buttocks, and the muscularity index obtained subject to weights of these muscles and right and left values of muscle and bone rate. In addition, no statistical difference was determined between right and left values as a result of investigation of morphometric data (weight, length, and diaphysis circumference length) of humerus and femur, and homotypical variation of robusticity indexes of these bones.