Uzak organ metastazı yapan papiller tiroid karsinomu olgularında p27 ekspresyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of p27 expression in papillary thyroid carcinoma with distant metastasis
  1. Tez No: 507809
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM SALİHA GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ:Papiller tiroid karsinomları en sık izlenen tiroid malignitesidir. En sık konulan tanılardan biri olmasına rağmen genelde iyi seyirlidir; ölüm oranı çok düşüktür. Tümörlerin bu özelliklerinden dolayı güncel yaklaşım giderek daha az agresif tedavi yöntemlerinin uygulanmasıdır. Bu durum da bu malignitelerin hangilerinin daha agresif seyredip, uzak organ metastazı yapacağının anlaşılması gerektiği sonucunu doğurmuştur. p27 hücre siklus inhibitörüdür ve pek çok tümörde ekspresyon kaybının malign davranışla doğru orantılı olduğu bulunmuştur. Bizim de bu çalışmadaki amacımız papiller tiroid karsinomlarında ekspresyonundaki değişim ile uzak organ metastaz potansiyeli arasındaki ilişkiyi araştırmaktı. GEREÇ VE YÖNTEM: Hastanemizde takip edilen ve bölümümüzde değerlendirilen 17 uzak organ metastazı yapan, 12 lenf nodu metastazı yapan, 17 metastaz yapmayan toplam 46 olguyu çalışma kapsamına aldık. Olgulara immünhistokimyasal yöntemle p27 boyası uyguladık. Sonuçları pozitif boyanma yüzdesine göre değerlendirdik. (0=hiç boyanmayan, 1 pozitif=%1-10 , 2 pozitif=%11-50, 3 pozitif=%51-100 boyanma) BULGULAR:Metastaz yapmayan olguların 16'sında (%94,1) 2 ve 3 pozitif boyanma izlenirken; uzak organ metastazı yapanların 10 tanesi (%58,8) 0 veya 1 boyanma gösterdi ve sonuç SPSS 13.0 programı ile yapılan istatistiksel hesaplamada istatistiksel olarak sonucu anlamlı bulduk. SONUÇ:Sonuç olarak PTK'larında p27 ekspresyonunun değerlendirilmesinin tümörün biyolojik davranışını belirlemede yardımcı olduğu ve rutinde uygulanmasının tedavi protokolünün saptanmasında yol gösterici olabileceği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE:Papillary thyroid carcinoma is the most common thyroid malignancy .Altough it is one of the most common diagnose, usually it has a benign behaviour. The mortality rate is very low. Nowadays, less aggresive treatment methods are used for this tumor. So it became more important to understand which tumors will spread to distant organs and have worse prognosis. P27 is a cell cycle inhibitor. A large number of studies have characterized p27 as an independent prognostic factor in various human cancers. The aim of this study was to demonstrate the association between distant metastasis and p27 expression. METHODS: We studied 17 papillary thyroid carcinoma with distant metastasis, 12 papillary thyroid carcinoma with lymph node metastasis and 17 non-metastatic papillary thyroid cancers. Expression of p27 was assessed based on the percentage of nuclear staining within the tumor cells.(0=no staning, 1 positive=1-10%, 2 positive=11-50%, 3 positive=51-100% staining) RESULTS: Of the 17 distant metastasizing papillary thyroid carcinomas, 10 tumors (58.8%) showed low (grade 0 and 1) p27 expression. Conversely, of the 17 nonmetastasizing papillary thyroid carcinomas, 16 tumors showed high(grade 2 and 3) p27 expression. CONCLUSION: We used SPSS 13.0 program for statistical analysis and found statistically significant result. In conclusion, we thougt that evaluation of p27 expression can help to determine the behaviour of tumor and to decide the treatment protocol.