Implementation of unconventional monetary policies: Case of CBRT
Geleneksel olmayan para politikalarının uygulanması: TCMB örneği
- Tez No: 507810
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BURAK ALPARSLAN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Küresel finansal kriz sonrası gelişmiş ülkelerin uyguladığı yeni parasal genişleme politikaları Türkiye gibi birçok gelişmekte olan ülke için finansal istikrar endişeleri ortaya çıkarmıştır. Gelişmiş ülkelerin uyguladığı bu politikaların etkileri bir yana, bu ülkelerdeki ekonomik durgunluğun sürmesi ve gelecek politikalarına dair belirsizlikler bu endişelerin daha da derinleşmesine yol açmıştır. Türkiye, bu çerçevede 2010 yılı sonlarına doğru yeni para politikası stratejisine geçerek finansal ve makro ekonomik riskleri azaltmayı hedeflemiştir. Geleneksel politikaların yerini geleneksel olmayan politikalar alarak; asimetrik faiz koridoru, zorunlu karşılıklar ve rezerv opsiyon mekanizması gibi piyasaya uyumlu politikalar ile araç kümesini çeşitlendirmiştir. Bu çalışma, 2010 yılında uygulanmaya başlanan makro ihtiyati tedbirlerin oynak sermaye akımları üzerindeki hassasiyetini araştırmaktır. Bruno, Shin (2013a,b) çalışmalarından yararlanılarak 1999Ç2–2017Ç4 dönemi için makro ekonomik geniş veri seti ile analiz gerçekleştirilmiştir. Bu dönem içerisinde yapısal kırılmaların varlığını ortaya koymak amacıyla Bai-Perron (2003) tarafından geliştirilen yapısal kırılma testleri yapılmıştır. Bai-Perron (2003) yöntemi ile bulduğumuz yapısal kırılma modeli bize farklı rejimlerdeki politika etkinliği konusunda fikir vermektedir. Bruno, Shin (2013a,b) çalışması kukla değişkenle kırılma noktasını bilerek test yaparken bizim çalışmamızda kırılma noktası tahmin edilmiştir. Kırılma tahminini elde ettikten sonra TCMB'nin uyguladığı politikaların sınır ötesi sermaye hareketleri üzerinde etkisi incelenmiştir. Çalışmanın sonucu, kırılma periyotları arasındaki ilişkinin incelenmesi sonrasında makro ihtiyati politika tedbirlerinin finansal istikrar üzerinde olumlu etkileri olduğunu tespit ettik.
Özet (Çeviri)
The new quantitative easing policies implemented by the developed countries after the global financial crisis has revealed financial stability concerns for many developing countries, such as Turkey. Apart from the effects of these policies applied by the developed countries, the continuation of the economic stagnation in these countries and the uncertainties about their future policies have led these concerns to deepen. Turkey aimed to reduce financial and macroeconomic risks by adopting a new monetary policy strategy towards the end of 2010. Conventional policies have been replaced by unconventional policies. CBRT diversified the set of tools with market-aligned policies such as asymmetric interest rate corridor, reserve option mechanism and required reserves. This study is to investigate the political effectiveness of macro prudential measures implemented in 2010 on volatile capital flow. Using Bruno, Shin (2013a, b) studies, the macro economic data set for the 1999Q2-2017Q4 period was analyzed. Structural Break tests developed by Bai-Perron had been used in this period for testing the presence of structural breaks. The structural break model which we have conducted by using Bai-Perron (2003) method, provided an insight for effectiveness of policies in different regimes. While Bruno, Shin (2013a, b) research has been using a dummy variable with known structural break point, in our research we have predicted structural break point by using Bai-Perron method. Following the prediction of break date, we have examined policies of CBRT have effects on cross border capital allocations. As a result of our research on the relationships between break date periods, we have find out macro prudential policies have positive effects on financial stability.