İnfertilite tedavisi için başvuran çiftlerde, erkeklerin cinsel tutumları ve cinsel mitlere yaklaşımı
Men's sexual attitudes and approach to sexual myths in couples applying for infertility treatment.
- Tez No: 507812
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnfertilite süreci, çiftlerde cinsellik kavramının değişmesine yol açan ve cinselliğe bakışın daha çok çocuk yapma odaklı ve bir görev gibi atfedilmesini getiren bir süreçtir. Bu nedenle, infertil çiftlerde cinsel mitler ve tutumlar açısından değişiklik gözlemlenmesi beklenmektedir. İnfertilite sürecinin erkek üzerine etkileri cinsel mitler ve tutumlar açısından çalışmamıştır. Bu araştırma, infertilite tedavisine başvuran çiftlerde erkeklerin cinsel tutumları ve cinsel mitlere yaklaşımını belirlemek amacıyla tanımlayıcı kesitsel ve ilişki arayıcı tipte planlandı. Araştırmanın örneklemini Eylül – Aralık 2017 tarihleri arasında İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Reprodüktif Endokrinoloji ve İnfertilite Bilim Dalı'na eşi veya kendisi başvuru yapan 141 erkek oluşturmuştur. Araştırma verileri, kişisel bilgi formu, Cinsel Mitler Ölçeği (CMÖ) ve Hendrick Cinsel Tutum Ölçeği (HCTÖ) ile toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde tanımlayıcı istatistiksel analizler, verilerin dağılımına göre parametrik veya non-parametrik testler kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The infertility is a process that leads to the change of the concept of sexuality in couples, which brings the view of sexuality more as a child-bearing task. For this reason, it is expected to observe changes in terms of sexual myths and attitudes in infertile couples. The effects of the infertility process on the male have not been investigated in terms of sexual myths and attitudes. This study was planned as a descriptive cross-sectional type to identify male sexual attitudes and sexual myths in couples who applied for infertility treatment. The sample of the research was collected from 141 men who applied between September and December 2017 to İstanbul University İstanbul Medical Faculty Hospital Reproductive Endocrinology and Infertility Science Branch. Data were collected by using personal information form, Sexual Myths Scale (SMS) and Hendrick Sexual Attitude Scale (HSAS). In the statistical analysis of the data, descriptive statistical analyzes were used, parametric or non-parametric tests were used according to the distribution of the data.