Sağlık kurumları yönetiminde etkinlik analizi; Erzincan Üniversitesi mengücek gazi eğitim ve araştırma hastanesi örneği
Efficiency analysis in health institutions management; example of mengücek gazi education and research hospital, Erzincan University
- Tez No: 507811
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ÖZORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bir hizmet alanı olarak sağlık; bireylerin ve toplumların yaşantılarını direk olarak etkilemekte, emek faktörünün en önemli bileşenlerinden biri olması dolayısı ile de dolaylı ve doğrudan olmak üzere çeşitli açılardan ekonominin gidişatına yön vermektedir. Söz konusu olan bütün bu etkiler, sağlık hizmetleri sunumunun lokomotifi olan hastanelerin etkinlik ve performans seviyelerinin analiz edilmesini zorunlu hale getirmektedir. Bu duruma paralel olarak ülkemizdeki kamu hastanelerinin toplum tarafından yoğun olarak tercih edilmeleri ve kamu kaynaklarını kullanmaları nedeniyle bu kaynakların ne derece verimli ve etkin şekilde kullanılıp topluma sundukları hizmet kalitesinin belirlenmesi faydalı bir çalışma olacaktır. Bu çalışmada yöntem olarak Veri Zarflama Analizi kullanılmıştır. Kaynaklar incelendiğinde oran analizi ve parametrik yöntemlere göre daha etkili ve doğru sonuçlar vermesi nedeniyle parametrik olmayan bu analiz tercih edilmiştir. Çalışmanın amacı; belirlenen örneklemimiz üzerinde etkinlik analizi yapmak, etkinsizliğe yol açan unsurların belirlenerek regresyona tabi tutulmasına rehberlik etmek olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Health as a service area; directly affects the lives of individuals and societies and it is one of the most important components of the labor factor, so it directs the course of the economy from various perspectives, both indirectly and directly. All these effects make it necessary to analyze the efficiency and performance levels of hospitals which are locomotives of Health Care Delivery. In parallel with this situation, it will be useful to determine the quality of the public hospitals in our country, which use public resources, and to determine how efficiently and effectively these resources are used and the quality of the services they provide to the public. In this study, Data Enveloping Analysis was used as a method. When the sources are examined, this non-parametric analysis is preferred because it gives more effective and accurate results than the ratio analysis and the parametric methods. The aim of the study is to analyze the effectiveness of our sample, to determine the factors that lead to the effectiveness and to guide the regression of the sample.