Kahramanmaraş ilinin belirli bölgelerinden elde edilen Streptomyces izolatlarının antimikrobiyal aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of antimicrobial activities of Streptomyces strains obtained from specific regions of Kahramanmaras
  1. Tez No: 507835
  2. Yazar: METE KARABOYUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL TOROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Avşar Kampüs topraklarından farklı koloni morfolojisine sahip 52 Streptomyces suşu izole edilmiştir. Elde edilen suşların Cross-Streak Yöntemi kullanılarak antimikrobiyal analizleri gerçekleştirilmiştir. Test mikroorganizmaları olarak, Enterobacter cloaceae, Escherichia coli JM109, Escherichia coli K12, Escherichia coli BH5α, Pseudomonas aeroginosa, Yersinia sp., Stenotrophomonas maltophilia, Pantoea sp., Klebsiella sp., Bacillus subtilis B-354, Staphylococcus aureus ATCC 29213, Staphylococcus aureus ATCC 6538, Streptococcus agalactiae, MRSA, Staphylococcus epidermidis ATCC 4268, VRE, Penicillium sp. ve Aspergillus niger olmak üzere toplam 18 mikroorganizma kullanılmıştır. Elde edilen izolatların 26'sının (%50) antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğu saptanmıştır Antimikrobiyal aktivite gösteren izolatların %36,54'ü Gram(-) bakterilere, %50'si Gram(+) bakterilere, %23,08'i küflere karşı etkin iken, %23,08'inin hem antibakteriyal hem de antifungal aktivite gösterdiği saptanmıştır. İzolatlar %42,30 ile en fazla Staphylococcus epidermidis ATCC 4268'e etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, 52 Streptomyces strains with different colony morphology were isolated from the soil of Kahramanmaras Sütçü Imam University Avşar Campus. Antimicrobial analyzes of the obtained strains were carried out using the Cross-Streak Method. A total of 18 microorganisms, including Enterobacter cloaceae, Escherichia coli JM109, Escherichia coli K12, Escherichia coli BH5α, Pseudomonas aeroginosa, Yersinia sp., Stenotrophomonas maltophilia, Pantoea sp., Klebsiella sp., Bacillus subtilis B-354, Staphylococcus aureus ATCC 29213, Staphylococcus aureus ATCC 6538, Streptococcus agalactiae, MRSA, Staphylococcus epidermidis ATCC 4268, VRE, Penicillium sp., Aspergillus niger, were used as test microorganisms. Twenty-six (50%) of the obtained isolates were found to have antimicrobial activity. While 36.54% of the isolates showing antimicrobial activity were active against Gram(-) bacteria, 50% against Gram(+) bacteria, 23.08% against fungus, 23.08% showed both antibacterial and antifungal activity respectively. The isolates were most effective with Staphylococcus epidermidis ATCC 4268 with 42.30%.