The role of perceived maternal narcissism and depression on the later development of narcissistic personality organization
Anneye dair algılanan narsisizm ve depresyonun narsisistik kişilik örgütlenmesinin gelişimine etkisi
- Tez No: 507836
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ÇAVDAR SİDERİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Narsisizmin kökeni ve tanımı hakkında bir çok tartışma olmuştur. Narcissus adlı Yunan Mitolojisinden ismini alan konsept, klinik ve pop kültüründe yoğun ilgi görmüştür. Farklı kuramlar tarafından narsisiszmin sağlıklı ve normal bir gelişimsel evre olduğu ya da patolojik bir fiksasyon olduğu söylenmiştir. Farklı anlatımları olsa da, narsisizm benlik algısında ve ilişkilerde problemler olarak görülebilir. Narsisiszmi anlatmak için iki farklı kategori geliştirilmiştir. Kırılgan Narsisizm ötekilere aşırı duyarlı bireyler olarak ve Büyüklenmeci Narsisiszm ötekilerin özneliğine önem vermeyen bireyler olarak tanımlanmıştır. Erken ikili ilişkilerin ve üçlü ilişkilerin psikopatolojinin gelişimi üzerinde önemli etkileri vardır. Engin klinik anlatımlar olmasına ragmen, anne-çocuk ilişkisinin narsisiszm üzerindeki etkisi hakkında kısıtlı emprik araştırma yapılmıştır. Bu sebeple, bu araştırmanın amacı annedeki büyüklenmeci narsisizm ve depresyonun çocukta kırılgan narsisistik kişilik örgütlenmesinin gelişimindeki ilişkisini gözlemlemektir. Bu ilişkiyi ölçmek için, çevirimiçi bir anket yürütülmüştür ve 221 katılımcının sonuçları analiz edilmiştir. Sonuçlar, algılanan anne narsisizmin, benlik kurgusunun, yaşın ve algılanan anne depresyonunun güncel kırılgan narsisizmin göstergisi olduğunu bulmuştur. Bu sonuçlar, annenin psikopatolojisinin çocuğunun psikopatolojisi üzerindeki etkisi hakkında ön bulgular sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
There has been much debate on the origins and presentation of narcissism. The name derived from the Greek Myth of Narcissus, this concept has attracted much clinical and pop culture attention. It has been both theorized as a healthy and normative development stage and as a pathological fixation. Differing in description, it can be said that narcissism can be regarded as problems with sense of self and problems with object relationships. There are two different categories of narcissism described. Vulnerable Narcissism as individuals hypersensitive to others and Grandiose Narcissism as individuals who do not give regard to the subjectivity of others. Early dyadic and triadic relationships are important in the future development of psychopathology for an individual. Although there is a vast amount of clinical examples on the relationship between mother-child interactions for the development of narcissism, there has been limited empirical research on this subject. For this reason, the aim of the current study is to examine the relationship between grandiose narcissism and depression of the mother and the later development of narcissistic personality organization for the child. In order to measure this relationship, an online survey was conducted and results from 221 participants were analyzed. The results showed that perceived maternal narcissism, self-construal, age and perceived maternal narcissism were predictors of current levels of vulnerable narcissism. These results provide preliminary findings on the relationship between mother's personality pathology and the personality pathology of her child.