Güney Ege'de çipura ve levrek işletmelerinde ekonomik optimizasyon, verimlilik ve arttırıcı önlemler
  1. Tez No: 50784
  2. Yazar: DİLEK İŞGÖREN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET GELBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
oz Bu çalışmada, son yıllarda giderek daha fazla önem kazanan deniz balıkları yetiştiriciliğinin bir kolu olan çipura ve levrek yetiştiriciliği yapan işletmeler incelenmiştir. Araştırmada özellikle Güney Ege'de sayıları hızla artan çipura ve levrek yetiştiriciliği yapan işletmeler ele alınmış ve bu işletmelerin ekonomik durumları ve verimlilikleri ortaya konulmuştur. Aynca işletmeler için ekonomik optimizasyon düzeyi saptanmıştır. Sektörün sorunları belirlenerek sorunların çözümüne yönelik kimi öneriler getirilmiştir. ABSTRACT In this study, the facilities which produce gilthead sea-bream and sea-bass as a branch of marineculture and which has been much more importance in recent years, were examined. In the survey; the firms that specially located in the South of Aegean that show on increasing number and produce sea-bream and sea-bass, were sampled and the economical situations and the productivities of this managements were determinated. In addition economical optimization level for the managements was fixed. The problems of the sector were found out exactly and some suggestions to solve the problems were given.
Özet (Çeviri)