Ege Bölgesi'nde yapılmış bazı gübre denemeleri sonuçlarına göre üretim fonksiyonlarının elde edilmesi ve en ekonomik gübre kullanım düzeyinin belirlenerek üreticilerin uygulamaları ile karşılaştırılması üzerine bir
- Tez No: 50783
- Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Ziraat, Chemistry, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ABSTRAKT Bu araştırmada Ege bölgesinde yapılan gübre denemeleri sonuçlarına göre, çeşitli fonksiyonlar denenmiş ve gübre- verim ilişkisini açıklayan en uygun fonksiyonlar seçilmiştir. Gübre ve ürün fiyatları dikkate alınarak ekonomik gübre kullanım düzeyleri belirlenmiştir. Denemelerden elde edilen sonuçlarla üretici uygulamalarını karşılaştırabilmek amacıyla; pamuk, tütün, ayçiçeği, mısır, buğday, sanayi domatesi, kuru ve sulu koşullarda çekirdeksiz kuru üzümde 396 parsel anketi yapılmıştır. Sonuçta; desteklenen ve sulu koşullarda yetiştirilen pamuk, çekirdeksiz kuru üzüm, buğday, sanayi domatesi gibi ürünlerde özellikle azotun 1992 yılı ürün ve gübre fiyatları düzeyinde ekonomik dozun üzerinde kullanıldığı bel irlenmiştir. ABSTRACT In this research; various functions were estimated according to the fertilizer experiments conducted in Aegean region, and the best functions explaining fertilizer - yield response were selected. Economic levels of fertilizer usage were calculated according to the selected functions under current fertilizer and crop prices. Personal interviews were conducted for 396 parcels of land in order to find out and compare farmers' fertilizer applications with experimental results of; cotton, tobacco, sunflower, corn, wheat, industrial tomatoes, dried sultanas in irrigated and non-irrigated conditions. It is found that excess amounts of nitrogen above economic levels were applied by farmers for subsidied and irrigated crops such as cotton, dried sultanas, wheat and industrial tomatoes according to fertilizer and crop prices in 1992. XVIII
Özet (Çeviri)