Acil servise başvuran 18 yaş altı kafa travmalı hastaların özelliklerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the characteristics of under 18 year head trauma patients applying to emergency service
- Tez No: 507853
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çocuklarda kafa travması acil servis başvurularının önemli bir kısmını oluşturur. Özellikle gelişim çağında olan çocuklardaki kafa travmasının büyüme ve gelişim basamaklarını etkilemesi nedeni ile erişkinlerden farklı şekilde değerlendirilmesi gereklidir. Bu çalışmamızda hastanemiz acil servisine kafa travması nedeni ile başvuran 18 yaşından küçük çocukların başvuru nedenlerini, travma oluşum mekanizmalarını, kafa travmasının ciddiyetini ve sonuçlarını retrospektif olarak değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamıza 1 Nisan 2016 ile 31 Mart 2017 tarihleri arasında kafa travması tanısı ile başvuran 18 yaş altı çocuk hastalar dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, başvuru şikayetleri, travmanın oluşum özellikleri, beyin Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntüleme sonuçları, yapılan konsültasyonlar ve klinik sonlanım özellikleri (yatış, taburculuk, operasyon, ölüm gibi.) dosyalardan geriye dönük olarak kayıt edildi. Acil servisimize ex duhul (hastane öncesi ölüm) şekilde başvuran ve 18 yaşından büyük olan hastalar çalışmamıza dahil edilmedi. Çalışmamıza ortalama yaşı 5,52±5,09 olan 1461 (%62,9) erkek ve 860 (%37,1) kız olmak üzere toplam 2321 kafa travmalı çocuk hasta dahil edildi. En küçük hasta yenidoğan döneminde (0 yaş) olup, en büyük hasta ise 17 yaşında saptandı. Kızların yaş ortalaması 4,75±4,92 saptanır iken erkek çocukların yaş ortalaması ise 5,98±5,14 saptandı. Erkek çocuklarının yaş ortalamasının kız çocuklarından daha büyük olduğu ve bu farkın istatistiksel açıdan anlamlı olduğu saptandı (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Head trauma in children constitutes a significant part of the emergency service applications. Especially in children in the age of development, it is necessary to evaluate the effects of head trauma on the growth and development stages of children differently from adults. In this study, we aimed to retrospectively evaluate the causes of admission, the severity of head trauma, and the causes of trauma in children younger than 18 years who have been referred to our emergency department for head trauma. The study included patients under 18 years of age who diagnosed with a head trauma between April 1, 2016 and March 31, 2017. Patients who were admitted to our emergency department in the form of ex-duhul (pre-hospital death) and older than 18 years were not included. The demographic characteristics of the patients were recorded retrospectively from the files, including complaints of application, traumatic features, brain computerized tomography (CT) imaging results, consultations and clinical outcome results (such as hospitalization, discharge, operation, death). A total of 2321 children, 1461 (%62,9) male and 860 (%37,1) female, with a mean age of 5,52 ± 5,09 were included.