Riskli birimlerde çalışan hemşirelerin psikolojik sağlamlıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of psychological resilience of nurses working in risky services
  1. Tez No: 507865
  2. Yazar: EDA ÇOLAK SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ÖZORAN, DOÇ. DR. DİLEK ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışma, riskli birimlerde çalışan hemşirelerin psikolojik sağlamlıklarının değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı tipte yapıldı. Araştırma, Rize İli merkez ve ilçelerinde yer alan hastanelerin ameliyathane, yoğun bakım ve acil servis gibi riskli birimlerinde çalışan toplam 181 hemşire ile gerçekleştirildi. Araştırmada veriler, kişisel bilgi formu ve Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği kullanılarak toplandı. Veriler, SPSS 15.0 paket programı kullanılarak analiz edildi. Verilerin değerlendirilmesinde, yüzdelik, ortalama, minimum ve maksimum değerler, t testi ve tek yönlü ANOVA testi kullanıldı. Araştırma sonucunda bekar hemşirelerin gelecek algısı boyutunda daha yüksek psikolojik sağlamlık düzeyine sahip oldukları; mevcut biriminde uzun süre çalışan hemşirelerin, mevcut birimde yeni başlayan hemşirelere göre psikolojik sağlamlık düzeylerinin yüksek olduğu; bir ay içinde tutulan nöbet sayısının hemşirelerin yapısal stil alt boyutunda psikolojik sağlamlıkları üzerinde etkisi olduğu; çalıştığı birimle ilgili eğitim alan hemşirelerin psikolojik sağlamlıklarının toplam boyut, kendililik algısı boyutu ve aile algısı boyutlarında yüksek olduğu; hemşirelikten memnun olanların psikolojik sağlamlıkları toplum boyutta ve kendilik algısı, gelecek algısı, yapısal stil, sosyal yeterlik, aile uyumu ve sosyal kaynaklar alt boyutlarında yüksek çıktığı tespit edildi. Sonuçlar literatür çerçevesinde tartışıldı ve gelecekte yapılacak araştırmalara ışık tutması bakımından önerilerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
The study, considered a descriptive type, aims to evaluate the psychological resilience of nurses working in risky units. The study was conducted with a total of 181 nurses working in risky units such as surgery rooms, intensive care units and emergency services of the hospitals located in the city center of Rize and its districts. The data were collected using a personal information form and the Adult Psychological Resilience Scale. The data were analyzed using the SPSS 15.0 package program. Percentage, mean, minimum and maximum values, t test and one way ANOVA test were used in the evaluation of the data. As a result of the research, it was found that the single nurses had a higher level of psychological resilience, the psychological stability levels of the nurses working in the unit for a long time were higher than those who started in the current unit, the number of night shifts within one month had an effect on the psychological stability of the nurses in terms of the structural style subscale, the psychological resilience of the nurses who were educated about the unit that they were working in was higher in terms of the total dimension, self-sense dimension and family sense dimension, the psychological resilience of those who were satisfied with nursing was higher in terms of the social dimension and in the subscales of self-perception, future perceptions, structural styles, social competence, family adjustments and social resources. The results were discussed in the literature and the suggestions were given for future research.