Orman tali ürünlerinden çamfıstığının (fıstıkçamı) İzmir-Bergama ilçesi kozak yöresi tarım işletmelerinde üretim. değerlendirme ve pazarlamasının iyileştirilmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 50787
  2. Yazar: FEVZİ BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜVEN ÖZERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
101 10. ÖZET Türkiye'deki kırsal kalkınma sorunları bugüne kadar geçici çözümlerle ve kredilerle halledilmeye çalışılmış, kalıcı ve ileriye dönük yapılanmalarla ilgili geniş çaplı arayışlar içine girilememiştir. Kırsal kesim içinde ise 10 milyon nüfusu ve 17564 Adet köy yerleşim birimi ile orman köyleri sorunları en fazla olan kesimdir. Bu kesimin geçim kaynaklarının sınırlı olması, ormanlar üzerindeki olumsuz etkilerinin artmasına neden olmaktadır. Orman alanlarının daralması başta erozyon olmak üzere bir çok yeni sorunuda yaratmakta ayrıca orman-halk ilişkileride zedelenmektedir. Bu durumun önlenmesine yönelik faliyetlerinden biride 1980 yılından sonra dünyada geniş kullanım alanı bulan Agroforestry çalışmalarıdır. Son yıllarda Türkiyede de uygulanmaya başlanmıştır. Karma sistem işleyişi içinde orman ikincil ürünlerinin önemini de oldukça fazladır. Bu amaçla, Orman Tali Ürünlerinden Çarnfistığının (fıstıkçamı tohumu) İzmir İli Bergama İlçesi Kozak Yöresi Tarım İşletmelerinde Üretim, Değerlendirme ve Pazarlanmasınm İyileştirilmesi Üzerine Bir Araştırma yapılmıştır. Çalışmada 13 köy ele alınarak, çamfıstığı işletmeciliğiyle ilgili köy muhtarları ile görüşmeler yapılmış bu çalışmalara işletmeciler, kooperatifler ve diğer ilgili resmi, özel kuruluşlar ile pazarlamasında aktif görev üstlenen tüccar ve ihracatçılar dahil edilmiş üretimden-pazarlama aşamasına kadar tüm evreler, sorunlarıyla birlikte irdelenmiştir. Araştırmayla, çamfistığının gelir yaratmada ve orman-halk ilişkilerinde olumlu etkileri örneklerle ortaya konulmuştur. Yörede verim düşüklüğü nedeniyle yaşanan gelir düşüklüğünün işletmeler üzerindeki olumsuz etkileri belirlenerek, gelir çeşitlendirici karma sistemlerinin geliştirilmesi, kooperatiflerin özellikle yönetsel ve işletme sermayesi yetersizliği ile gerek alım gerekse pazarlamadaki yetersizlikleri ortaya konmuştur. İhracatında özellikle son 2-3 yılda yaşanan gerilemenin nedenleri araştırılarak, planlamalarla ilgili dikkati çeken hususlar belirtilmiştir. Çalışmanın sonucunda ise bu yapıların iyileştirilmesine yönelik öneriler ortaya konmuştur. Özellikle planlama ve politika eksikliklerine dikkat çekilerek ülke ve işletmecilik düzeyinde saptanan hedeflerin uygunluğunun ve araştırmaların gereği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
102 SUMMARY The problems of rural development in Türkiye has been wanted to solve by temporary solutions and given credits, permanent solutions and searching for future structuring are not attempted. In rural areas of Türkiye, there are 10 million peasant population and 17564 villages. The forest villages have the most problem in Türkiye. These forest villages' income level is very low and also degraded forest lands causes erosion and forest-public relations are disturbed. Multiple land use activities, that called Agroforestry, is began to implementation since 1980. An important point that is determine accurate and applicable policies on conditions and possibilities of implementation of agroforestry and forest minor products' importance. By this aim, a study is conducted on the improvement of stone pine seed production, procesing and marketing in agricultural enterprises in Kozak (İzmir, Bergama) region. In this study, 13 villages are investigated. Questionnaire are made with village authorities (muhtar is chief of the Turkish village). Company owners, Cooperatives, and other government institutions and private companies, merchants and export companies who are playing important role in marketing are included in this survey. All phases (from production to marketing) are investigated including their problems. Positive effects, that make profit and improve forest-public relations, are indicated with samples. Negative impacts on private enterprises, that are low income caused by low production, are determined. Some protective systems as improving various income sources are suggested. There are some problems on management and business such as capital deficiency and buying and marketing. The causes of reduction in export especially in the last 3 years is investigated. Some apparent points on planning are indicated. At the conclusion, some recommendations on the improvement of structures of stone pine fanning are given. Attention should be given especially on planning and policy for the achievement of determined goals and needs for research.