Danışmanlık hizmetlerinde yapı bilgi modelleme (Building Information Modeling-BIM) sisteminin uygulanabilirliğinin incelenmesi
Investigation of the applicability of Building Information Modeling-BIM systems in consultancy agent
- Tez No: 507904
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, projenin uygulanma sürecinde yaşanabilecek olası sorunların önceden tespitine olanak sağlayan ve yapı projelerinde kullanımı gittikçe yaygınlaşmakta olan Yapı Bilgi Modelleme (YBM) sisteminin danışmanlık hizmetlerinde kullanımı ve uygulanabilirliğinin irdelenmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, öncelikle YBM sistemi ve bu sistemin yapı üretiminde uygulanan danışmanlık hizmetlerinde kullanım yaygınlığı konusunda literatür araştırması yapılarak konu ile ilgili bilgi toplanmıştır. Sonra da YBM sisteminin ülkemizde uygulanan danışmanlık hizmeti kapsamındaki yeri ve önemi belirlenmeye çalışılmıştır. Bunun için önce, yapı üretiminde hizmet sunmakta olan danışmanlık firmalarına konuyla ilgili anket uygulanarak bu sistemin danışmanlık hizmetlerindeki bilinirliği, kullanım yaygınlığı ve uygulanabilirliği hakkında veri toplanmıştır. Daha sonra da danışmanlık hizmeti alan ancak YBM sistemi uygulanmayan bir kamu projesinin uygulama aşaması izlenmiştir. Bu projenin inşaatı sürecinde yaşanan sorunlar ile ilgili bilgi toplanmış ve aynı zamanda proje YBM yazılımları ile tasarlanarak, şayet inşaat başlamadan YBM uygulansa idi söz konusu sorunların tespitinin mümkün olup olmayacağı araştırılmıştır. Bu kıyaslama sonucunda, bu projede YBM sitemi uygulansa idi inşaat aşamasında proje kaynaklı olarak yaşanmış sorunların büyük ölçüde önlenebileceği belirlenmiştir. Anket verilerinin analizi sonucunda ise, ülkemizde az sayıda danışmanlık firması olmasına rağmen bu firmaların çoğu YBM sistemini kullanmaktadır. Ancak bu sistemi kullanmayanların henüz YBM sistemi hakkında yeterli ilgilerinin olmadığı, dolayısıyla yönettikleri projelerde uygulamadıkları yönünde bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the use and applicability of the Building Information Modeling (BIM) system in consulting agents, which enables the predetermined possible problems during the implementation of the project, and which is becoming increasingly widespread in construction projects. In this context, firstly the literature was investigated to gather information about the prevalence of the use of the BIM system and the consulting agents applied in building production of this system. Then, it was tried to determine the place and the importance of the BIM system within the scope of consultancy agents applied in our country. First of all, by applying a questionnaire to the consulting firms providing services in building production, and the data about the awareness, usage prevalence and applicability of the consulting agents of this system were collected. Thereafter, the implementation phase of a public project, which received consultancy, but the BIM system wasn't applied, was monitored. Information about the problems experienced during the construction of this project was collected and at the same time the project was designed with the software of the BIM and it was researched whether it would be possible to determine the problems related to the BIM application before the construction started. As a result of this comparison, it has been determined that project-based problems can be largely avoided during the construction phase if the BIM system has been implemented in this project. As a result of the analysis of questionnaires, most of these firms use the BIM system although there are only a few consulting firms in our country. However, those who don't use this system haven't yet had enough information about the BIM system, so they didn't implement it on the projects they were managing.