Diyabetik retinopatisi olan hastalarda oküler yapıların ultrason elastografi ile değerlendirilmesi
- Tez No: 507903
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
AMAÇ: Diyabetik retinopati(DR) tanısı olan hastalarda oküler yapıların strain elastografi (SE) ve shear wave elastografi (SWE) ile değerlendirilerek oküler yapılarda meydana gelen elastikiyet değişikliklerini araştırmak. GEREÇ VE YÖNTEM: Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda yapılan çalışmaya, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından yönlendirilen nonproliferatif DR(NPDR), proliferatif DR(PDR) tanısı olan ve DR'si olmayan tip 2 diyabetes mellitus(DM) hastaları olacak şekilde 3 hasta grubu çalışmaya dahil edildi. Tip 2 DM hastalığı olmayan sağlıklı gönüllüler kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Her 4 grupta 30 gönüllü olmak üzere, toplam 120 gönüllünün 240 gözü incelendi. Tüm gönüllülerin optik siniri(OS), retina-koroid-skleral kompleksi(RKSK) ve vitröz cismi(VC) SE ve SWE ile değerlendirildi. BULGULAR: Her grupta kadın ve erkek gönüllü sayısı 15'er olup tüm gönüllülerin ortalama yaşı 58,09±6,28'dir. Çalışmaya dahil edilen tip 2 DM hastalarının OS çapı karşılaştırıldığında anlamlı fark bulunmadı. OS'nin SE incelemesinde, DR'si (NPDR ve PDR) olan hastalarda OS'nin sertliğinin kontrol grubuna ve diyabetik olup DR'si olmayan hasta grubuna göre anlamlı daha sert olduğu görüldü. RKSK'nın SE incelemesinde, RKSK/retrobulber yağ dokusu(RYD) strain değerleri oranının, DR hastaları ile diyabetik olup DR'si olmayan hastaların ve kontrol grubunun ayrımında tanısal olduğunu bulduk. OS'nin, RKSK'nın, anterior VC'nin, posterior VC'nin ve global VC'nin SWE ölçümlerinin, DR hastaları ile diyabetik olup DR'si olmayan hastaların ve kontrol grubunun ayrımında tanısal olduğunu bulduk. Benzer şekilde oküler yapıların SWE ölçümlerinin, NPDR hastaları ile PDR hastalarının ayrımında tanısal olduğunu bulduk. Diyabetik olup DR'si olmayan hastalar ile kontrol grubunun oküler yapılarının elastikiyet özelliklerini genel olarak benzer bulduk. SONUÇ: İyonizan radyasyon içermeyen, düşük maliyetli ve noninvazivbir görüntüleme yöntemi olan ultrasonelastografinin(USE), tip 2 DM hastalarında DR tanısında faydalı olabileceğini düşünmekteyiz. ANAHTAR KELİMELER: Diyabetik Retinopati, Oküler Yapılar, Ultrason Elastografi, Strain Elastografi, Shear Wave Elastografi.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: The aim of this study was to investigate the elasticity changes of ocular structures in patients with diabetic retinopathy(DR) by assessing ocular structures with strain elastography(SE) and shear wave elastography(SWE). MATERİAL AND METHOD: Non-proliferative DR (NPDR), proliferative DR (PDR) and non-DR type 2 diabetes mellitus (DM) patients referred by the Kırıkkale University Medical Faculty Department of Ophthalmology were included in the study conducted at Kırıkkale University Medical Faculty Department of Radiology. Healthy volunteers without type 2 DM disease were included in the study as a control group. 240 eyes of 120 volunteers, 30 volunteers in each group, were examined. The optic nerve(ON), retinal-choroidal-scleral complex(RCSC) and vitreous body(VB) of all volunteers were evaluated with SE and SWE. RESULTS:The number of males and females in each group is 15 and the mean age of all volunteers is 58,09±6,28. There was no significant difference in ON diameter between type 2 DM patients included in the study. In the SE evaluation of the ON, we found that the ON stiffnes in patients with DR (NPDR and PDR) was significantly higher than the control group and non-DR diabetic patients. In the SE evaluation of RCSC, we found that the ratio of RKSK/retrobulbar fat tissue (RFT) elastography values was diagnostic for distinguishing DR patients from non-DR diabetic patients and control group. We found that the SWE measurements of ON, RCSC, anterior VB, posterior VB and global VB were diagnostic for distinguishing DR patients from non-DR diabetic patients and control group. Similarly, we found that SWE measurements of ocular structures are diagnostic for distinguishing NPDR patients from PDR patients. We found that the elasticity properties of ocular structures of non-DR diabetic patients and the control group were generally similar. CONCLUSİON:We are considering that ultrasound elastography, which is a low-cost and non-invasive imaging method without ionizing radiation, may be useful for the diagnosis of DR in type 2 DM patients. KEYWORDS: Diabetic Retinopathy, Ocular Structures,UltrasoundElastography, Strain Elastography, Shear Wave Elastography