Sıçanlarda (Rattus norvegicus) gebelik öncesi stresin, yavru hipokampüsleri üzerinde, cinsiyete bağlı nöro-morfolojik etkileri
Transgenerational sex-specific neuro-morphological impact of pregestational stress on the hippocampus of rats (Ratus norvegicus)
- Tez No: 507908
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SULANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, gebelik öncesi strese sahip dişi sıçanların, yavru hipokampüslerinin Dentate Gyrus bölümündeki granülar nöronların morfolojik değişimleri araştırılmıştır. Genç, yetişkin dişi sıçanlar, beklenmedik stres etkenlerine maruz bırakıldıktan sonra iki gruba ayrılırlar. Gruplardan biri travma sonrası hemen çiftleştirilmiş, diğer grup ise travmadan iki hafta sonra çiftleştirilmiştir. Yavrular yetişkin olduktan sonra hipokampüsleri incelenmiş; granülar nöronların, dendrit uzunlukları, dendrit dallanma sayısı ve toplam dendritik spine (çıkıntı) sayısı hesaplanmış; stres ve kontrol gruplarının cinsiyete ve hemisfere göre karşılaştırılması yapılmıştır. Buna göre, dendrit dallanma sayısının dişi ve erkek yavrularda farklı olduğu tespit edilirken; dendrit uzunluğu ve dendritik spine (çıkıntı) sayısında strese dayalı farklılıklar görülmemiştir. Gebelik öncesi stresin dişi yavrularda dendrit dallanma sayısını arttırdığı, erkek yavrularda ise azalttığı kantitatif olarak hesaplanmıştır. Bununla birlikte, hemisferler arasında fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the morphological changes of the granular neurons in the Dentate Gyrus region of the rat-offspring's hippocampus which effected by pregestational stress were investigated. Young adult female rats were divided into two groups after exposure to unexpected stress factors. One group was immediately mated after trauma and the other group was mated two weeks after trauma. After the offspring became adults, their hippocampus' were examined; dendritic lengths, dendritic complexity and total dendritic spine number of the granular neurons were calculated; stress and control groups were compared according to sex and hemisphere difference. As a result of these, though the dendritic complexity was found different in female and male offspring; there were no stress-based differences on dendritic length and total dendritic spine number. It was quantitatively calculated that the preconceptional stress impact increases dendritic complexity in female offspring and decreases in male offspring. However, there was no difference between the hemispheres.