Prostaglandin EL (PGE1) analoğu misoprostol uygulanan gebe sıçan serviksinde matriks metalloproteinaz-3 (MMP-3) ve kollajen dağılımı
Distribution patterns of matrix matalloproteinase-3(MMP-3) and collagen in the prostaglandin e1 (PGE1)misoprostol treated pregnant rat cervix.
  1. Tez No: 195821
  2. Yazar: FATMA NUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEVLÜT ASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Servikal olgunlaşma doğum için hayati önem taşıyan bir süreçtir. Klinikte, servikal olgunlaşmayı tetiklemek için kullanılan ajanlardan en yaygını ise sentetik bir prostaglandin E1 analoğu olan misoprostol'dür. Uterus serviksinin bağ dokusu; kollajenler, elastin, proteoglikanlar ve hyaluronik asitten ibaret tipik bir bağ dokusudur. Ekstraselüler matriks (ESM)'in yıkılması, termde servikal olgunlaşmada ve dilatasyonda çok önemlidir. Matriks metalloproteinazlar (MMP'ler)'ın bu olaylarda önemli rol oynadığı düşünülür. Endopeptidazlar olan MMP'ler belirli ESM proteinlerini enzimatik yoldan sindirebilme yeteneğindedir. Günümüzde 28 tip MMP tanımlanmıştır. MMP-3'ün de dahil olduğu alt grup olan stromelizinler, kollajeni yıkıma götürebilir. MMP-3, çok sayıda ESM komponenti üzerindeki etkisinden dolayı servikste anahtar regülatör enzim olmaya güçlü bir aday olarak görülmektedir. Araştırmada, Rattus norvegicus türü dişi ve erkek sıçanlar kullanılmıştır. Bir gece dişi/erkek oranı 2/1 olan kafeslerde bekletilen hayvanlara ertesi gün vajinal simir uygulanmıştır. Simiri sperm pozitif olan sıçanlar gebeliğinin 0. gününde kabul edilmiştir. Çalışmalar için östrusta, gebeliğin 12,16, 20 ve doğum sonrası 0. günlerinde 5 kontrol; 12,16,20 ve doğum sonrası 0. günlere ait ve 1,5 ve 3,0 ?g misoprostol uygulanma dozuna bağlı olarak da 2 farklı kategoride olmak üzere 8 deney grubu oluşturulmuştur. Çalışmamızda, gebelik süresinde ve termde sıçan serviksinin yeniden yapılanmasında prostaglandinlerin MMP'ler üzerinden ESM yapısını etkileyip etkilemedikleri araştırılmıştır. Bunun için oral olarak farklı dozlarda misoprostol uygulanan gebe sıçan serviksinde MMP-3'ün ve matrikste yaygın bulunan kollajen I ve IV'ün immunohistokimyasal olarak dağılımlarına keza transmisyon elektron mikroskubu (TEM) düzeyinde ultrastrüktürel yapıdaki değişikliklere bakımıştır. Sonuç olarak, immünohistokimyasal bulgulardan çalışma gruplarında kollajen I proteininin lamina propriyada kuvvetli, kas çevresinde zayıf reaksiyon verdiğini gözledik. Aksine MMP-3 antikoru reaksiyonu lamina propriyada zayıf, kas çevresinde orta ve kuvvetli reaksiyon gösterdi. TEM'de düşük doz misoprostolün yüksek doza göre fibril çapı, merkez ve perifer fibriller arası aralık değerlerini önemlilik düzeyinde daha fazla etkilediğini gördük. Anahtar kelimeler; Sıçan, Servikal olgunlaşma, MMP-3, Kollajen I, Kollajen IV, Misoprostol,
Özet (Çeviri)
Cervical ripening is a crucial process leading to delivery. In clinic the most common agent to trigger the cervical ripening is misoprostol which is a synthetic prostaglandin E1 analog. The connective tissue of the cervix uteri is a typical connective tissue consisting of collagen, elastin, proteoglycans and hyaluronic acid. The degradation of extracellular matrix (ECM) is very important in term, cervical ripening and dilatation. Matrix Metalloproteinases (MMPs) are thought to play a critical role in these events. MMPs which are members of endopeptidases have the capability to digest ECM proteins through enzymatic activity. 28 types of MMPs are defined at the present time. The sub group of stromelysins, which include MMP-3 are capable of degrading collagens. MMP-3 is considered to be a strong candidate as a key regulator enzyme in cervix uteri due to its effect on many ECM components. In our study, female and male Rattus norvegicus rats were used. Rats were kept in cages where female/male proportion was 2/1 for one night and next day vaginal smear was performed. Female rats with sperm positive smears were accepted to be on day 0 of pregnancy. For our study, 5 control groups were generated, in estrus cycle,12th, 16th, 20th days of pregnancy and post partum 0 day; and 8 experimental groups were generated on the 12th, 16th, 20th days of pregnancy and post partum 0 day using 1,5 and 3,0 ?g misoprostol treatment. In our study, whether prostaglandins affect the ECM structure via MMPs during pregnancy and remodelling at the rat cervix in term was studied. In order to perform this, the distributions of collagen type I and IV, which are extensively present in ECM, and MMP-3 were studied by means of immunohistochemistry in pregnant rat cervix which was exposed to misoprostol at various dosages. Moreover, ultrastructural changes were investigated by transmission electron microscopy (TEM). In conclusion, in our immunohistochemical results we observed that collagen I protein were expressed densely in lamina propria while it was weak around the surroundly muscle. In contrast, the expression of MMP-3 antibody were weak in lamina propria where it was intermediate and dense around the surrounding the muscle. Our TEM results revealed that the effect of low dosage misoprostol were more effective on fibril diameter, and on the distance between central and peripheral fibrils when compared to high dosage misoprostol. Key Words; Rat, Cervical ripening, MMP-3, collagen I, collagen IV, Misoprostol