Yumuşak doku sarkomlarında sağkalım sonuçları ve sağkalımı etkileyen faktörler
Survival results in patients with soft tissue sarcoma and factors affecting survival
  1. Tez No: 507920
  2. Yazar: ALPER GAMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET TAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Oncology, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Yumuşak doku sarkomu tanısıyla ortopedi ve travmatoloji kliniğinde tedavi edilen hastaların uzun dönem sonuçlarını ortaya koymak, sağkalımı etkileyen faktörleri belirlemek ve literatürdeki verilerle karşılaştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Ortopedi Travmatoloji Polikliniğine herhangi bir şikayet ile başvurmuş ve WHO 2013 yumuşak doku tümörleri sınıflamasına göre malign yumuşak doku sarkomu tanısı ile Ocak 2002 - Aralık 2015 tarihleri arasında merkezimizde cerrahi eksizyon uygulanmış ve takip edilmiş 102 olgu, hasta dosyalarından ve hastane sisteminden retrospektif olarak taranmış, Ocak 2018 tarihine kadar takipleri kayıt altına alınmıştır. Bulgular: Tedavi edilen 102 hastanın WHO 2013 yumuşak doku tümörleri sınıflamasına göre, 16 hasta liposarkom (%15,7), 15 hasta fibrosarkom (%14,7), 10 hasta leiomyosarkom (%9,8), 7 hasta rabdomyosarkom (%6,9), 1 hasta anjiyosarkom, (%1), 1 hasta kondroosseöz tümör (%1), 13 hasta malign periferik sinir kılıfı tümörü (%12,7), 13 hasta diferansiyasyonu belirsiz tümör grubu (%12,7), 26 hasta indiferansiye/sınıflandırılamayan tümör grubu (%25,5) tanısı aldı. Liposarkomlar için 5 yıllık sağkalım %58,7 iken, indiferansiye/sınıflandırılamayan tümörler için %29,2'dir. 5 yıllık hastalığa özgü sağkalım ≤5 cm kitlelerde %68,2, 5-10 cm kitlelerde %44,0, >10 cm kitlelerde ise %26,1 bulunmuştur. AJCC ve Enneking Evreleme Sistemleri prognostik öneme sahiptir. Adjuvan kemoterapinin sağkalım üzerinde etkisi olmamıştır. Çalışmamızda tanıdan son kontrole kadar geçen süre ortalama 82,7±9,1 aydır. Merkezimizde gerçekleşen cerrahi tedaviden itibaren hastalıktan bağımsız 5 yıllık sağkalım %42,8, hastalığa özgü sağkalım %45,6 'dır. Lokal nüks veya uzak metastaz olmadan hastalıksız sağkalım 1 yıl için %61,8, 5 yıl için %32,1'dir. Metastaz olmadan 5 yıllık sağkalım %48,1'dir Sonuç: Yumuşak doku sarkom hastalarında prognozu etkileyen faktörler histopatolojik grup, tümörün boyutu ve evresidir. Kemoterapi uygulanması prognozu etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of the study is to demonstrate the long term consequences and determine the factors affecting survival in patients diagnosed with soft tissue sarcoma who have been treated in orthopedics and traumatology department. Comparison of our data with the literature is also aimed. Material & Method: 102 patients who referred between January 2002 – December 2015 with any complaint to Cukurova University School of Medicine Orthopedics and Traumatology Department and diagnosed with soft tissue sarcoma according to WHO 2013 are recruited in the study. Participants are selected only if they are followed up during and after treatment. These cases are scanned from patient files and hospital data system and relevant data were recorded until January 2018. Results: In 102 patients; 16 patients (15,7 %) were diagnosed with liposarcoma, 15 patients (14,7 %) were fibrosarcoma, 10 patients (9,8 %) were leiomyosarcoma, 7 patients (6,9 %) were rhabdomycosarcoma, 1 patient (1 %) was angiosarcoma, 13 patients (12,7%) were malignant peripheral nerve sheath tumor, 13 patients (12,7%) were tumors of uncertain differentiation and 26 patients (25,5 %) were undifferentiated/unclassified soft tissue tumor according to WHO 2013 soft tissue tumors classification, respectively. In our study, average duration from initial diagnosis to final control was 82,7 ± 9,1 months. Overall survival in patients who went under surgery in our hospital was 42,8 % whereas disease specific survival rate was 45,6 % at 5 years. Disease specific survival rate at 5 years was 68,2 % in patients with tumors ≤5 cm, 44 % in patients with 5-10 cm tumor size and 26,1% with tumor size >10 cm respectively. Recurrence-free survival was found to be 61,8% for the 1st year and 32,1% at 5 years. Distant disease-free survival was found as 48,1% at 5 years. AJCC and Enneking Staging Systems have prognostic value on survival. Adjuvant chemotherapy has no significant effect on survival. Conclusion: Histopathological group, tumor size and stage are the factors that affect the prognoses in patients with soft tissue sarcoma. Chemotherapy did not have a significant effect on prognosis.