D vitamini bağımlı paratiroid hormon referans değer çalışması
D vitamine-dependent parathyroid hormone reference value study
  1. Tez No: 507982
  2. Yazar: BÜŞRA EFEM TOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Farklı D vitamini düzeylerine göre intakt paratiroid hormonun CMIA yöntemine göre referans aralığını belirlemeyi ve farklı cihazların paratitoid hormon referans değerlerini karşılaştırmayı amaçladık. Bu sayede kendi populasyonumuz için klinik ihtiyaçlarımız doğrultusunda belirlediğimiz İ-PTH referans aralığı ile IFCC standartlarına uygun, tanı ve tedavide daha etkin sonuçlar vermeyi hedefledik. Gereç veYöntem:Araştırma, Eylül 2017-Mart2018 tarihleri arasındaSağlık Bilimleri Üniversitesi'ne bağlı Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapıldı. Çalışmaya 513 kişi alındı. Çalışmaya dahiledilen kişiler 25-OH Vit D3 düzeylerine göre 3 gruba ayrıldı. Tüm katılımcıların serum örneklerinde kalsiyum, magnezyum, fosfor, BUN, kreatinin, 25-OH Vit D3 ve PTH parametreleri çalışıldı ve ayrıca MDRD formülü kullanılarak eGFR değerleri hesaplandı. Farklı D vitamini düzeylerine göre Abbott İ-PTH referans aralığı hesaplandı. Hesaplama için, 25-OH Vit D3 düzeyi 20-30 ng/ml olan grup için Robust testi, diğer gruplar için ise non-parametrik yöntem kullanıldı. Ayrıca farklı yöntemler arasındaki ilişkinin belirlenmesi içinçalışma popülasyonunun 472'sinde Roche ve Siemens cihazlarında daİ-PTH düzeyleri ölçüldü. Bulgular:Sağlıklı popülasyonun 154'ünde 25-OH Vit D3 düzeyi 20 ng/mL'den küçük, 111'inde 25-OH Vit D3 düzeyi 20-30 ng/ml arasında ve 248'inde ise 25-OH Vit D3 düzeyi 30 ng/mL'den yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim:We aimed to determine the reference interval using the CMIA method of intact parathyroid hormone according to different vitamin D levels and compare the paratitoid hormone reference values of different devices. In this respect, we aimed to give more effective results in diagnosis and treatment in accordance with IFCC standards in diagnosis and treatment with the I-PTH reference interval determined in the direction of our clinical needs for our own population. Materials and Methods: The research was carried out at Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital affiliated to Health Sciences University between September 2017 and March 2018. 513 people were employed to work. Subjects included in the study were divided into 3 groups according to 25-OH Vit D3 levels. BUN, creatinine, 25-OH Vit D3 and Abbott I-PTH parameters were studied in serum samples of all participants and also eGFR values were calculated using the MDRD formula. The I-PTH reference interval was calculated based on different D vitamine levels. For the calculation, Robust test was used for the group with 25-OH Vit D3 level of 20-30 ng / ml, and non-parametric method was used for the other groups. In addition, to determine the relationship between the different methods, PTH levels were measured in Roche and Siemens instruments at 472 of the study population. Results:In healthy reference population, 154 particpants' 25-OH Vit D3 level is is found lower than 20 ng/ml, 111 participans' between 20-30 ng/ml and 248 participans'more than 30 ng/ml.