Tek anterior portalden artroskopik izole bankart tamiri sonuçlarımız
Our results on arthroscopic isolated bankart repair from single anterior portal
  1. Tez No: 507983
  2. Yazar: VOLKAN TUTUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ALPER GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Amaç Travmatik anterior omuz çıkığı sonrası glenoid labrumun ayrılması olarak tanımlanan bankart lezyonunun tedavisinde artroskopik tamir günümüzde standart tedavi modalitesi haline gelmiştir.İki veya gereğinde daha fazla anterior portal kullanılarak uygulanan artroskopik bankart tamiri için literatürde başarılı sonuçlar gösterilmiştir.Bu çalışmada artroskopik olarak anterior tek portal kullanarak bankart tamiri yaptığımız hastalarımızın sonuçları sunulmaktadır. Yöntem 2013-2016 yılları arasında travmatik tekrarlayan omuz çıkığı nedeniyle izole bankart lezyonu oluşan ve aynı cerrah tarafından anterior tek portal kullanılarak artroskopik bankart tamiri yapılan 46 hasta(42 erkek,4 bayan) çalışmaya dahil edildi. Eşlik eden kemik defekti ve SLAP lezyonu olan,travmatik olmayan çıkığı olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastaların tamamı detaylı anammez,instabilite testleri,direkt grafi ve MR görüntüleme ile operasyon öncesi değerlendirildi. Genel anestezi altında şezlong pozisyonunda;Standart posterior portal açıldıktan sonra epidural iğne ile glenoid anterior kenarına en geniş açı ile ulaşma imkanı sağlayan nokta tespit edilerek açılan tek anterior portal kullanılarak tamir uygulandı.Hastalara dört haftalık immobilizasyon sonrası rehabilitasyon programı başlandı. Hastalar preop ve postop son kontrollerinde Rowe ve Oxford skorlaması ile değerlendirildi. Bulgular Anterior tek portal ile artroskopik tedavi edilen 46 hastanın(42 erkek,4 bayan) ortalama yaşı 31,2(14-59) olup ortalama takip süresi 28,6(12-49) aydır.25 hastanın sağ 21 hastanın sol omuzunda lezyon saptandı.Hastalarda ilk çıkık ile cerrahi tedavi uygulanana kadar geçen süre ortalama 22,7(3-60) ay idi.Başvuru esnasında ortalama çıkık sayısı 4,43(2-8) olup,ameliyatda kullanılan ankor sayısı ortalama 2,17(2-4) adet idi.Ortalama cerrahi süre 53,3(45-75) dakikadır.Postoperatif dönemde 2 hastada endişe testi pozitif olarak tespit edilmiş,bu hastaların takiplerinde tekrar çıkık saptanmamış ve ek bir tedavi uygulanmamıştır.Redüksiyon gerektiren çıkık hiçbir hastada saptanmamıştır.Hastaların hiçbirinde ek bir komplikasyon gelişmemiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract Background/Objective: Arthroscopic repair of a Bankart lesion which is an injury of the anterior glenoid labrum of the shoulder due to taumatic shoulder dislocation has become a standard treatment modality today. In the literature, successful results have been reported for the arthroscopic repair of Bankart lesions using two or more portals.In this study,we present our results of isolated arthroscopic Bankart repair through single anterior portal. Methods: Between 2013 and 2016 ,a total of 46 patients (43 males,4,females) who underwent isolated arthroscopic Bankart repair through single anterior portal by a single surgeon for reccurrent taumatic shoulder dislocation were included in this study.Patients with accompanying bone defects and those with superior labral anterior lesions (SLAP) without taumatic dislocation were excluded.All patients underwent a detailed medical history,instability tests,direct X-ray and magnetic resonance imaging preoperatively.Under general anesthesia in the lounge chair position,standard posteior portal was created for the insertion of the epidural needle and the anterior edge of the glenoid was reached at the widest angle.A single anterior postal was used and repair was performed.All patient were scheduled for rehabilitation after a four-week immobilization period.The Rowe and Oxford scales were used for the pre- and postoperative evaluation. Results:The mean age of th patients was 31.2 (range ,14 to 59) years.The mean folow-up was 28.6 (range, 12 to 49) months.The lesion was localized in the right side in 25 patients and in the left side in 21 patients.The mean time fromthe first dislocation to surgery was 22.7 (range,3 to 60) months. The mean number of dislocation o admission was 4.43 (range, 2 to 8),while the mean number of anchors used during surgery was 2.17 (range,2 yo 4). The mean duration of surgery was 53.3 (range,45 to 75) minutes.Postoperatively, the apprehension test result was positive in two patients.No reccurrent dislocation was seen in these patients and no additional treatment was applied.None of the patients required reduction.