İslami evlilik sitelerinde sosyalleşme ve benliğin sunumu
Socialization and self-presentation in İslamic marriage sites
- Tez No: 507999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bilişim teknolojilerinde meydana gelen gelişmelere paralel olarak, internet kullanımı giderek artmaktadır. Bireylerin, gündelik hayat içerisinde yapmış oldukları eylemlerin birçoğu, günümüzde sosyal ağlar ile internet ortamında gerçekleşebilmektedir. Ağ topumu adı verilen bu yeni toplum biçiminde, bireylerin faaliyetleri ağlar üzerinde tanımlanmaktadır. Bu çalışmada, sosyal ağ olarak tanımlayabileceğimiz İslami evlilik sitelerine üye olan bireylerin evliliğe bakış açılarının ne şekilde olduğu, internetin sosyalleşme ve eş seçimi süreçlerini nasıl şekillendirdiği üzerinde durulmaktadır. Aynı zamanda İslami evlilik sitelerini tercih eden bireylerin geleneksel evlilik modelleri algısında bir değişimin yaşanıp yaşanmadığı üzerinde duruldu. Siteye üye olan bireylerin benlik kurguları Goffman'ın Dramaturji tekniği ile incelenmeye çalışılmış, kurgulanan benlikler imaj ve toplumsal cinsiyet kategorileri açısından açıklanmaya çalışılmıştır. Modern hayat içerisinde kimliklerin oluşumu, tüketim ve imaj ekseninde açıklanmıştır. Çalışmada, İslami evlilik sitelerine üye olan bireylerin geleneksellik algılarında bir değişimin yaşandığı görülmektedir. Bu geleneksel modelin değişiminde sınırlı bir bireysellik ön plana çıkmaktadır. Siteye üye olan bireylerin toplumsal cinsiyet rollerinde çok fazla bir değişimin olmadığı kadın ve erkek açısından görülmektedir. Evlilik siteleri, kullanıcılarına flört olanağı sağlarken bir yandan da geleneksellik yeniden kurulmaktadır. Bu siteleri, görücü sisteminin kurallarının uygulandığı fakat“flörtün de olduğu görücü sistem”olarak tanımlayabiliriz.
Özet (Çeviri)
Based on the advancements occured in information Technologies, te use of internet is gradually increasing. Most of the activities made by individuals in daily life can also be made through the social media within the internet. The activities of indivuals are defined through networks in this new society, so called the“new society”. This study focuses on how individuals who are members of Muslim matrimonial websites, which we can define as kind of social networks, look at marriage and how the internet shaping both socialization and mate selection processes. At the same time, it was emphasized that individuals who prefer Islamic marriage sites experienced a change in the perception of traditional marriage models. The self-construals of those members are tired to be investigated through the Goffman's dramaturgical analysis and those constructed selfnesses are tired to be axplained according to the two categories namely the image and gender. The formation of identities in modern life is explained on the axis of consumption and image. In the study, it is seen that the individuals who are members of Islamic marriage sites experienced a change in the perceptions of tradition. Limited individuality is at the forefront in the change of this traditional model. While those marriage sites are providing a dating opportunity to their users, a kind of a traditionality is also being built afresh at the same time. We can define those sites as a kind of a görücü system which also includes dating additionally.