Pediatrik obstrüktif uyku apnesi tanısında tonsil ultrasonun yeri
Usefulness of transcervical ultrasonography for prediction of obstructi̇ve sleep apnea in children
- Tez No: 507998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA EYİGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmamızda prospektif olarak OUAS tanısı için altın standart olan PSG verileri ile USG'de saptadığımız tonsil boyutunu karşılaştırarak pediatrik OUAS hastalarında noninvaziv, kolay uygulanabilen bir yöntem olarak USG'nin yerini araştırmayı ve ayrıca PSG'ye uyum sağlamayan ancak USG yapılan hastalarda OUAS tarama anketi ile tonsil büyüklüğünü karşılaştırarak tonsil hipertrofisi ve OUAS semptom skoru arasındaki ilişkiyi ortaya koyarak pediatrik OUAS tanısında pratik ve noninvaziv yeni tanı yöntemlerini araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB polikliniğine başvuran ve öykülerinde ağzı açık uyuma, horlama, gece huzursuz uyuma ve/veya rekkürren tonsilit atakları geçirmesi nedeniyle tonsillektomi (±adenoidektomi) planlanan ve ebeveyn izni alınan 31'i erkek, 16'sı kız 47 hastayı dahil ettik. Hastalarımıza operasyondan bir gün önce fizik muayeneleri yapıldıktan sonra OUAS Tarama anketi ve onsil USG tetkiği yapılmıştır. Uygun olan 15 hastamıza operasyondan önceki gece PSG testi yapılmıştır. Daha sonra tonsillektomi (±adenoidektomi) yapıldıktan sonra da tonsil boyutları patoloji spesmenlerinden ölçülmüştür. Çalışmamızda tonsil ultrasonundan elde edilen hacimler ile patoloji spesmenlerinden elde edilen hacimleri istatistiksel olarak karşılaştırdığımız zaman tonsil USG'nin tonsil boyutlarını ölçmedeki güvenililirliğini istatistiksel olarak anlamlı olduğunu saptadık. Ayrıca tonsil ultrasonundan elde ettiğimiz objektif boyutlar ile PSG AHI skorları ve anket skorları arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon olduğunu saptadık. Çalışmamızdaki veriler ışığında; daha geniş hasta gruplarında benzer çalışmalar yapılarak ulaşılması ve çocuklarda uygulanması zor olan PSG testi yerine tonsil USG ile çocuklarda OUAS şiddeti ortaya konularak adenotonsillektomi kararı öncesi hastalar değerlendirilebileceği ve tonsil USG ve anketler sonrası sınırlı sayıda bir hastada PSG testi gerekebileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
We prospectively investigated the role of USG as a noninvasive, easily applicable method in pediatric OSAS patients by comparing the PSG data, which is the gold standard for OSAS diagnosis, with the size of the tonsils we detected in USG and we also aimed to investigate the practical and noninvasive diagnostic methods for pediatric OSAS by comparing the OSAS screening questionnaire with the tonsil size in patients with USG who did not comply with PSG, and revealed the relation between tonsillar hypertrophy and OSAS symptom score. We have included 47 patients with 31 male, 16 female patients with tonsillectomy (± adenoidectomy) who were scheduled for tonsillectomy (± adenoidectomy) because they had a history of sleeping, snoring, restless sleeping or recurrent tonsillectomy attacks in Antalya Training and Research Hospital ENT policlinic. After the physical examinations were performed the day before the operation, OSAS Screening Questionnaire and Tonsil USG Questionnaire were administered. 15 eligible patients were PSG tested the night before the operation. After tonsillectomy (± adenoidectomy) was performed, the tonsil size was measured from the pathology specimens. When we compared the volumes obtained from the tonsil ultrasound with those obtained from the pathology specimens in our study, we statistically demonstrated the reliability of the tonsil USG in measuring tonsil sizes. We also found that there was a statistically significant correlation between the objective dimensions obtained from the tonsil ultrasonography and the PSG AHI scores and the questionnaire scores We concluded that the results of our study can be reached after similar studies in a wider patient group were reached and OSAS severity was detected in children with tonsil USG instead of PSG test which is difficult to apply in children and it is possible to evaluate patients before adenotonsillectomy decision and tonsil USG and PSG test in a limited number of patients after questionnaires.