Fotovoltanik generatörlerin modül karakteristiklerindeki farklılıkların toplam verim üzerindeki etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 50801
  2. Yazar: SEYHAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET PV generatörler pahalı sistemlerdir. Bu yüzden bu sistemler mümkün olduğu kadar yüksek verimde çalışunlmalıdır. Yapım teknolojisindeki gelişmelerle hücreler için ideale yakın verimler elde edilmesi çalışmaları devam etmektedir. Fakat generatörler oluşturulurken modül parametrelerindeki (Isc, Voc, Rs, Rp ) uyumsuzluklar bir bağlantı kaybına yol açmaktadır. Hücrelerdeki uyumsuzluklar nedeniyle ortaya çıkan bağlantı kayıpları ile ilgili daha önce yapılmış çalışmalar incelenmiştir. Aynı tipten modüllerin parametrelerindeki uyumsuzluklar nedeniyle ortaya çıkan bağlantı kayıpları incelenmiştir. Aynı tip modüllerle oluşturulan dizimlerde bağlantı kayıpları maksium %0,53 bulunmuştur. Güneş Enerjisi Enstitüsünde bulunan 3 farklı tipteki modüllerle oluşturulan (seri, paralel, seri/paralel) dizimlerde ortaya çıkan bağlantı kayıpları deneysel olarak tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu üç farklı tipteki ArcoSolar M65, ArcoSolar M55 ve Siemens SM55 modüllerinin açık devre gerilimleri ve kısa devre akımlarında farklılıklar vardır (bkz. katalog değerleri ). Ölçümlerde ArcoSolar modüllerinin kısa devre akım değerleri katalog değerlerinden 0.2 -s- 0.3 A daha düşük bulunmuştur. Bu koşullar altmda dizimlerde ki bağlantı kayıpları kabaca % 2 -r 3 civarında bulunmuştur. Ayrıca farklı tipteki modüllerin seri bağlanmasıyla oluşturulan dizimlerin akım-gerilim eğrisinde bir bükülme tespit edilmiştir (bkz. ilgili grafikler). Bunu sıcaklığın çok yüksek olması yüzünden ters doyma akımının da yüksek olması durumunun ortaya çıkması sekinde açıklayabiliriz. SUMMARY: PV generators are expensive systems. Because of that, they must be worked as posible as at high efficiencies. More high efficiencies will be provided by means of developments on manufacturing technologies of solar cells and solar modules. But, mismatches of parameters ( Isc Voc,Rs,Rp)of modules cause some connection losses on the generators which composed of series, paralel or series/paralel connected modules. Some published studyings on connection losses caused by mismatches.on same type solar cells and same type solar modules were reviewed. Connection losses on generators which made by using different type modules in Ege University G.E.E were found aproximateh/ %2..3. I-V characteristics of arrays which made as a series connection of different types of modules have a non- lineer decreasing regions betveen l“ and /^ values of the arrays. The reason is reverse saturation current which generated by thermally produced minority carriers. Junction temperature was very lugh(50...64oC). So, possibly /”was very high. 63
Özet (Çeviri)