Çankırı ili kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında desteklenen basınçlı sulama sistemlerinin değerlendirilmesi
Assessment of pressurized irrigation systems supported byrural investment program in Cankiri province
- Tez No: 538027
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR CENGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ülkemizde hükümetin modern sulama yatırımlarına uyguladığı çeşitli destek kredileri sayesinde sektörün genişlemesi ve üreticilerin konuya olan ilgisi artmış, özellikle damla sulama projelerinde ciddi artışlar meydana gelmiştir. Bu çalışmada, Ülkemiz genelinde değişik kurum ve bankaların desteğiyle gerçekleştirilen basınçlı sulama projesinin uygulama sırasında ve uygulandıktan sonraki dönemde görülen değişimlerin ortaya konması amacıyla, Çankırı ili ve çevresi incelenmiştir. Çankırı ilinde faaliyet gösteren kredi alarak basınçlı sulama sistemi tesis ettiren toplam 100 çiftçi ve sistemi kullanan uygulayıcı konumdaki personel ile anket yapılmıştır. Uygulanan anket formu SPSS programı ile frekans analizi yapılarak değerlendirilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda destek alarak basınçlı sulama sistemine geçen proje sahiplerine herhangi bir eğitim verilmediği, basınçlı sulama sistemini hatalı döşeyip değiştirenlerin oranı %12 olarak tespit edilmiştir. Ankete katılan çiftçilerden parsellerine 3 günden az aralıkla sulama suyu alabilenlerin oranı %8, verim artışı sağlayanların oranı %99 olarak tespit edilmiştir. Genel olarak basınçlı sulama sisteminden çiftçilerin tamamına yakını %97'si memnun olduğu belirlenmiştir. Çiftçilerin tarımsal desteği aldığı kurum %81'lik bir oran ile kendilerine en yakın kurum olarak İl Tarım ve Ormancılık Müdürlüğü'nü görmektedirler.
Özet (Çeviri)
Varioussupportcreditsimplementedbythegovernment in modern irrigationinvestments, resulted in expansion of thesectorandtheincrease in theinterest of thegrowers on the modern irrigationtechniques, especiallydripirrigationprojectshaveincreasedsubstantially. Inthisstudy, Çankırı provinceanditssurroundingshavebeenexamined in ordertoevaluatethechanges in thepressureirrigationproject, whichwascarriedoutviathesupport of differentinstitutionsandbanksthroughoutthecountryduringandaftertheimplementation. A total of 100 farmers, supported in Çankırı provinceandpressureirrigationsystemswereinstalled, werequestioned. Thequestionnairewasevaluatedbyfrequencyanalysis. Resultsshowedthat 12% of theprojectownerswhousedthepressurizedirrigationsystemhave not beengivenanytrainingandthatthepressureirrigationsystemsareincorrectlyinstalled; 8% of thefarmers can accesstoirrigationwater at theintervals of lessthan 3 days; and 99% of thefarmershaveexperiencedyieldincrease. Approximately 97% of thefarmersweresatisfiedwiththepressurizedirrigationsystemand 81% of thebeneficiaryfarmersfindtheProvincialDirectorate of AgricultureandForesty as theforemostcollaborativeinstitution.