Sinyal karıştırıcıların hedef tespit radarlarına etkisi
Jammer effects on target detection radars
  1. Tez No: 720767
  2. Yazar: VOLKAN HAMURCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPARSLAN ÇAĞRI YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Hedef tespiti ve hedef konumlandırma, radar sinyal işleme alanının en önemli yaklaşımlarından olup, hedef unsurlara ait konum bilgilerini, hedef bölgeye yaklaşmadan, güvenli bir mesafeden elde etmek için kullanılan bir radar sistemidir. Hareketli hedef tespiti radarlarda temel amaç hareket tespitidir ve genel olarak hareketli insanların tespiti söz konusudur. Bant genişliği, merkez frekansı, anten kazancı vb. radar parametrelerinin değerleri, hareketli hedef tespit radarının hareket tespit ve görüntüleme performansını etkilemektedir. Hareketli hedef tespiti, genel olarak bazı temel işaret işleme adımlarını içerir; görüntü oluşturma, arka plan çıkarma, hareketli hedef tespiti, hedef konumlandırma, gürültü giderme vb. tüm bu adımlardaki algoritmaların başarımı, tüm sistemin başarımını etkilemektedir. Hedeften elektromanyetik dalgalarla elde edilen ham veriler, belirsizlik ve bozulmalar içerebilmektedir, çevresel şartlardan önemli ölçüde etkilenmektedir. Sinyal Karıştırıcılar (Jammerlar) sistem başarımını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle, çeşitli senaryolar içeren deneyler ile gerçek farklı radar türleri (FMCW, SFCW ve Pseudo-Noise Radar) ile veriler toplanarak Sinyal Karıştırıcının farklı tür radarlara etkileri mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Target detection and target positioning is one of the most important approaches in the field of radar signal processing, and it is a radar system used to obtain location information of target elements from a safe distance without approaching the target area. The main purpose of moving target detection radars is motion detection and generally the detection of moving people. The values of radar parameters such as bandwidth, center frequency and antenna gain etc. affect the motion detection and imaging performance of the moving target detection radar. Moving target detection generally includes some basic signal processing steps; imaging, background subtraction, moving target detection, target positioning, noise removal, etc. The performance of the algorithms in all these steps affects the success of the whole system. Raw data acquired from the target by using electromagnetic waves may include ambiguity and distortions, it is significantly affected by environmental conditions. Jammers can adversely affect system performance. Therefore, the effects of the Jammer on different types of radar were compared by collecting data with real different radar types (FMCW, SFCW and Pseudo-Noise Radar) with experiments involving various scenarios.