Bazı Polygonum L. (Polygonaceae) türleri üzerinde morfolojik, anatomik ve mikromorfolojik bir araştırma
Morphological, anatomical and micromorphological investigation on some Polygonum L. (Polygonaceae) species
  1. Tez No: 508038
  2. Yazar: EMİNE YÜKSEL YEŞİLAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR ERGEN AKÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada Polygonum L. cinsinin P. aviculare L., P. dumetorum L. ve P. hydropiper L. türleri morfolojik, anatomik ve mikromorfolojik olarak incelenmiştir. Türlere ait örnekler Trabzon ilinde farklı lokalitelerinden toplanmıştır. Morfolojik incelemelerde türlerin teşhisine yarayan karakterler belirlenerek türler arası benzerlik ve farklılıklar tespit edilmiştir. Anatomik incelemelerde, türlerin kök, gövde, yaprak ve çiçek kısımlarından alınan enine kesitler incelenmiş, türler arasında anatomik yönden karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, P. aviculare L., P. dumetorum L. and P. hydropiper L. species of Polygonum L., genus were investigated morphologically, anatomically and micromorphologically. The species were collected from the different locations of Trabzon. In morphological investigation the similarities and the differences betweeen the species were determined following the identification of morphological diagnostic characters. In anatomical studies, the cross sections of the root, stem, leaf and flower of species were examined; and, comparisons were made between the species.