Temporomandibular eklem disfonksiyonunda kinezyolojik bantlamanın etkisi
Effectiveness of Kinesio® Taping in Temporomandibular Disorders
- Tez No: 508086
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN DURMUŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma temporomandibular rahatsızlıklarda (TMD) konservatif tedavi yöntemlerinden olan kinezyolojik bantlamanın klinik bulgular ve yaşam kalitesi üzerine etkinliğini değerlendirmektedir. Bu çalışma prospektif kontrollü bir çalışma olarak planlandı. Çalışmaya Eylül 2016-Ağustos 2017 döneminde, Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisine çenede ağrı, ağız açmada kısıtlılık, çeneden ses gelmesi gibi şikayetlerle başvuran, klinik değerlendirme sonucunda TMD tanısı konulan 33 hasta dahil edildi. Hastalar tedavi ve kontrol grubu olarak rasgele iki gruba ayrıldı. Her iki gruptaki hastalara; dilin ve mandibulanın istirahat pozisyonu ve parafonksiyonel alışkanlıklar açısından bilgilendirme yapılarak ev egzersiz programı verildi. Yine her iki gruba medikal tedavi olarak nonsteroid anti-inflamatuarlar ve miyorelaksanlar verildi. Tedavi grubuna ek olarak kinezyolojik bantlama tedavisi uygulandı. Kinezyolojik bantlama tedavisi 6 hafta süreyle toplam 6 seans (1 seans/hafta) uygulandı. Hastalar tedavi öncesinde, tedavi sonrasında ve 6.ay kontrolünde VAS (Vizüel Analog Skala), çene eklem hareket açıklıkları ölçümü yapılarak değerlendirildi. Tedavi grubunda fonksiyon sırasında VAS, çene eklem hareket açıklıkları (protrüzyon, lateral hareketler) alt parametrelerinden çiğnemede zorluk derecesi, sosyal fonksiyon, fiziksel rol güçlüğü, ağrı ve enerji skorlarında tedavi sonrasında ve 6.ay kontrolünde istatiksel olarak anlamlı düzelme tespit edilmiştir (p0,05). Maksimum ağız açıklığında tedavi grubunda tedavi sonrası ve 6.ayda istatistiksel olarak düzelme mevcutken; kontrol grubunda tedavi sonrası ve 6.ayda böyle bir fark yoktur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study evaluates the efficacy of Kinesio® taping, which is a conservative treatment modality in temporomandibular disorders (TMD) on clinical findings and quality of life. This study was designed as prospective controlled trial. Thirty-three patients who were diagnosed with TMD during the period of September 2016-August 2017 were included in the clinical evaluation of the oral, dental and maxillofacial surgery department of Selçuk University Faculty of Dentistry, with complaints such as pain in the mouth, limitation of mouth opening. TMD diagnosis was confirmed by clinical evaluation. Patients were randomly divided into two groups as treatment and control groups. Both groups of patients were informed about parafunctional habits and mandible-tongue rest position. Both groups of patients received medical treatment and home-based exercises. Treatment group recieved Kinesio® taping treatment in addition. Kinesio® taping treatment applied six sessions (one session/week). Evaluations of patients were performed before and after the sixth month follow up. Visual Analogue Scale (VAS), mandibular range of motion, and specific life quality assesment were used. There was a statistically significant improvement in treatment group, social function, physical role weakness, pain and energy scores after treatment, and 6th month control in VAS, jaw range of motion (protrusion, lateral movements) ( 0,05). There was a statistically significant improvement in postoperative and postoperative 6th month treatment group in maximal mouth opening; there was no such difference in the control group and after treatment (p> 0,05).