Manyetik rezonans görüntülemede disk deplasmanı saptanan hastalarda temporomandibular eklem yapılarının morfolojik, morfometrik ve hacimsel ölçümlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of morphological, morphometric and volumetric measurements of temporomandibular joint structures on patients detected disc displacement by magnetic resonance imaging
- Tez No: 508092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN BOZDEMİR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
TME bozuklukları içerisinde en yaygın görüleni disk deplasmanlarıdır. Anterior disk deplasmanı en çok görülen deplasman türü olup redüksiyonlu ve redüksiyonsuz olmak üzere iki grupta incelenir. Bu çalışmanın amacı; MRG'de redüksiyonlu (RADD) ve redüksiyonsuz anterior disk deplasmanı (RsADD) saptanan hastalarda mandibular kondil, artiküler eminens, artiküler disk gibi temporomandibular eklem yapılarının morfolojik özelliklerini belirlemek, morfometrik ve hacimsel ölçümler yapmak, bu ölçümlerle hastaların klinik bulguları ve kontrol grubundaki ölçümler arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. TME şikayeti olan 38 hasta ile TME ile ilgili şikayeti olmayan 13 hastada; 31 RADD, 21 RsADD ve 26 kontrol olmak üzere toplam 78 adet TME incelendi. Hastaların psikolojik durumlarının değerlendirilmesi için hastalara Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği uygulandı. MRG'de eklem diskinin şekli, uzunluğu, hacmi; kondilin şekli, yüksekliği, genişliği ve hacmi; artiküler eminensin şekli, uzunluğu ve posterior eğimi belirlendi. Disk ve artiküler eminens morfolojisi açısından RADD grubunda en çok sigmoid artiküler eminens ve bikonkav disk, RsADD grubunda deforme artiküler eminens ve kıvrık disk, kontrol grubunda ise sigmoid artiküler eminens ve bikonkav disk görüldü (p˂0,05). Disk hacminin ortalaması, kontrol grubunda, hem kapalı hem de açık ağız pozisyonunda diğer iki gruba göre daha fazlaydı (p˂0,05). Artiküler eminens eğimi ortalaması RADD grubunda en düşük ve kontrol grubunda en yüksekti. Kontrol grubuyla RADD ve RsADD grupları arasında kondiler genişlik ve disk uzunluğu açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulundu (p˂0,05). Bununla birlikte ADD olan hastalarda sağlıklı gruba göre daha fazla kişide anksiyete ve depresyon mevcuttu (p˃0,05). Çalışmamızın souçları TME'de RADD ve RsADD gibi kapsül içi hastalıkların bulunmasının eklem diski, artiküler eminens ve kondilde morfolojik, morfometrik ve hacimsel değişikliklerin ortaya çıkabileceğini ortaya çıkardı.
Özet (Çeviri)
Disc displacement is the most common disorder among TMJ disorders. Anterior disc displacement is the most common type of disc displacement and is reviewed in two groups, with reduction (ADDWR) and without reduction (ADDWoR). The aim of this study is to determine morphological, morphometric and volumetric measurements of temporomandibular joint (TMJ) structures (such as mandibular condyle, articular eminence, disc) in patients determined disc displacement by magnetic resonance imaging (MRI) and to evaluate the relationship between the clinical findings of the patients and the measurements in the control group. Seventy eight TMJ (31 ADDWR, 21 ADDWoR and 26 control) in 38 patients (6 male, 32 female) with complaints related to TMJ and 13 patients (7 male, 6 female) without complaints, clinical and radiographic findings related to TMJ were examined. The Hospital Anxiety and Depression Scale was applied to all patients to assess the psychological status. Shape, length, volume of articular disc; shape, height, width and volume of condyle; the shape, length and posterior slope of the articular eminence were evaluated on MRI. Regarding articular eminence and articular disc morphology, sigmoid articular eminence and biconcave disc in ADDWR group, deformed articular eminence and folded disc in ADDWoR group, sigmoid articular eminence and biconcave disc in control group presented the greatest incidences (p˂0,05). Average of disc volume was larger in control group than the other two groups on both closed and open mouth position (p˂0,05). The mean articular eminence inclination was lowest in ADDWoR group and highest in control group (p˂0,05). There was a statistically significant difference in between control group and ADDWR and ADDWoR groups in terms of condylar width and disc length (p˂0,05). Patients with ADD had more anxiety and depression than healthy group (p˃0,05). The results of this study revealed that the presence of intracapsular diseases such as ADDWR and ADDWoR in TMJ may cause alterations in morphological, morphometric and volumetric measurements of articular disc, articular eminence and condyle.