Sigara içen ve içmeyen kronik periodontitisli hastalarda başlangıç periodontal tedavinin klinik ve biyokimyasal parametreler üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of initial periodontal therapy on clinical and biochemical parameters in smokers and non-smokers chronic periodontitis patients
  1. Tez No: 508098
  2. Yazar: MUSTAFA BOĞAÇHAN İLHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE SELİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kronik periodontitisli (K.P.) sigara içen ve içmeyen hastalarda başlangıç periodontal tedavinin (B.P.T.) klinik parametreler, tükürük ve dişeti oluğu sıvısında (D.O.S.) doku faktörü (D.F.) aktivitesine etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Sigara içen (n = 20) ve içmeyen (n = 20) toplam 40 K.P. hastası dahil edildi. B.P.T.'den önce plak indeksi (P.İ.), gingival indeksi (G.İ.), sondalamada kanama (S.K.), sondalama derinliği (S.D.), klinik ataşman seviyesi (K.A.S.) klinik ölçümler kaydedildi. Tükürük ve D.O.S. örnekleri SD≥5 mm olan sahalardan toplandı. 4 seansta diş yüzey temizliği ve kök yüzey düzleştirmesini de içeren B.P.T. uygulandı. B.P.T.'den 1 ve 3 ay sonra klinik ölçümler ve örneklerin toplanması tekrarlandı. Örneklerdeki D.F. aktivitesi Quick yöntemi kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Her iki grupta da B.P.T. sonrası klinik parametreler ve D.O.S. hacminde azalma görüldü (p0,05). D.O.S.'daki D.F. aktivitesi, herhangi bir zaman aralığında gruplar arasında farklılık göstermedi (p>0,05). Sonuç: Sigara kullanımının, klinik enflamatuvar süreç ve tükürük D.F. aktivitesi üzerine olumsuz etkisi olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effect of initial periodontal treatment (I.P.T.) on clinical parameters and tissue factor (T.F.) activity in saliva and gingival crevicular fluid (G.C.F.) in smoker and non-smoker chronic periodontitis (C.P.) patients. Matherial and Method: A total of 40 systemically healthy smoker (n=20) and non-smoker C.P. patients (n=20) were included. Clinical measurements including plaque index (P.I.), gingival index (G.I.), bleeding on probing (B.O.P.), probing depth (P.D.), clinical attachment level (C.A.L.) were recorded before I.P.T.. Saliva and G.C.F. samples were collected from sites with P.D.≥5 mm. Then, I.P.T. consisting of scaling and root planning was applied with ultrasonic scaler and curettes in 4 sessions. One and 3 months after I.P.T., clinicial measurements and sample collections were repeated. T.F. activity in samples was analyzed using Quick method. Results: Clinical parameters and G.C.F. volume decreased after I.P.T. in both groups (p0,05). T.F. activity in G.C.F. didn't differ between and within groups at any time point (p>0,05). Conclusion: Smoking appears to have considerable adverse effect on the clinical inflammatory process and saliva T.F. activity.