Sigara içen veya içmeyen bireylerde başlangıç periodontal tedavinin dişeti oluğu sıvısı tümör nekroz faktör-alfa ve serum lipit düzeyleri üzerine etkisi
The effect of initial periodontal therapy on serum lipid and gingival crevicular fluid tumor necrosis factor-alpha levels on smoking or non-smoking chronic periodontitis patients
  1. Tez No: 157620
  2. Yazar: SERHAT DEMİRER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL MARAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, sigara içen ve içmeyen kronik periodontitisli hastalarda başlangıç periodontal tedavinin seram lipid ve DOS TNF-a düzeylerine etkisini tespit etmek amaçlanmıştır. Çalışmaya, klinik ve radyografik olarak kronik periodontitis teşhisi konan, yaşlan 22-57 arasmda değişen 48 hasta dahil edilmiştir. Bu hastaların 25 'i sigara içen, 23 'ü ise sigara içmeyen grubu oluşturmaktaydı. Hastaların klinik olarak değerlendirilmesinde Pİ, Gİ, SCD, ölçümleri yapıldı ve DOS örnekleri toplandı. Tüm ölçümler başlangıç ve tedavi sonrası 3. haftada tekrarlandı. DOS TNF-a düzeyleri ticari ELISA kitleri kullanılarak değerlendirildi. Çalışma sonucunda her iki grupta da periodontal tedavi ile tüm klinik parametrelerde anlamlı azalmalar bulundu. Gruplar arası karşılaştırmada, tedavi sonrasında SCD ölçümleri sigara içenlerde anlamlı derecede az bulundu. Sigara içenlerde bağımlılık derecelerine göre, tüm gruplarda periodontal tedavi ile klinik parametrelerde anlamlı azalmalar gözlendi. Fakat gruplar arası karşılaştırmalarda bir fark bulunamadı. DOS hacmi ve TNF-a seviyesinde her iki grupta da periodontal tedavi sonrası anlamlı bir değişiklik olmamıştır. Gruplar arasında ise hem tedavi öncesi hem de tedavi sonrası değerler arasında bir fark gözlenmemiştir. Benzer şekilde sigara içen grupta bağımlılık düzeylerine göre grup içi ve gruplar arası karşılaştırmada hiçbir anlamlı fark bulunamamıştır. Örnek bölgesi klinik ölçümleri ile DOS TNF-a düzeyleri arasındaki korelasyona 61bakıldığında; tedavi öncesinde sigara içenlerde sadece SCD ile TNF-a pozitif bir korelasyon gözlenirken, sigara içmeyenlerde ise sadece GI ile TNF-a arasında negatif bir ilişki gözlenmektedir. Fakat benzer sonuçlar tedavi sonrası ölçümler arasında ise gözlenmemiştir. Sigara içenlerde hem tedavi öncesi hem de tedavi sonrası ortalama TRG, VLDL düzeyleri içmeyenlerden daha yüksek bulunurken, HDL seviyesi ise daha düşük bulunmuştur. Başlangıç periodontal tedavi ile sadece sigara içmeyen grupta HDL seviyesinde anlamlı bir azalma gözlenmiştir. Sigara içenlerde tedavi sonrası ölçümlerden sadece PI-CHO ve SCD-LDL arasında pozitif bir ilişki gözlenmiştir. Sigara içmeyenlerde ise tedavi öncesi değerlerden SCD-CHO ve SCD-LDL arasında negatif bir korelasyon olduğu görülmüştür. Sonuç olarak mevcut çalışmanın sınırları içinde sigara içenlerin SCD açısından içmeyenlere göre başlangıç periodontal tedaviye daha az cevap verdiği ve ayrıca başlangıç periodontal tedavi ile sigara içen ve içmeyen hastalarda DOS TNF-a düzeylerinde anlamlı bir değişiklik olmadığı gözlenmiştir. Serum lipid düzeylerinde ise periodontal tedavi sonrası sadece sigara içmeyenlerde HDL düzeylerinde anlamlı bir azalma gözlenmiştir. Bu konuda, farklı yaş gruplarında, daha geniş popülasyonlarda uzun süreli takip çalışmalarına ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz. 62
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of initial periodontal therapy on serum lipid and GCF TNF-a levels on smoking or non-smoking chronic periodontitis patients. Forty-eight patients whose ages differ between 22-57 and clinically and radiographically diagnosed as chronic periodontitis, were included in the study. Twenty-five of them were smoker and the rest were non-smoker. There were no difference between groups according to their age and BMI values. Clinical evaluation of the patients were done using Plaque index (PI), Gingival index (GI) and probing depth (PD) values and GCF. Measurements were performed at basaline and 3rd week. GCF TNF-a values were determined using commercial ELISA kits. At the end of the study, both groups showed statistically decreased values for clinical parameters after periodontal therapy. Between the groups, PD values were statistically less in smoker group. All subgroups, in respect to the dependence values of smokers, all groups showed significant decrease in clinical parameters after periodontal therapy. However, there were no differences between 63these subgroups. GCF TNF-a values did not change after periodontal therapy. Among the groups, before and after therapy values did not differ either. Likely, smoker group did not show any statistically significant difference for between and in subgroup comparisons in respect to the dependence levels. When the correlation between sample site clinical measurements and GCF TNF-a levels were evaluated, a positive correlation could be seen only between PD and TNF-a levels in smokers, and a negative correlation between GI and TNF-a values in non-smokers. However, there were no similar results for post-treatment values. Smokers had higher TRG and LDL values and lower HDL values than non- smokers both in pre and post-treatment. A significant decrease after initial periodontal therapy in HDL values were only found in non-smoker group. In smoker group only PI-CHO and PD-LDL values showed positive correlation after initial therapy. In non-smokers, pre-treatment values of PD-CHO and PD-LD values showed negative correlation. As a result, in the limitation of this study, according to PD values smokers give a lesser response to initial periodontal therapy than non-smokers. Also after initial periodontal therapy in smokers and non-smokers, GCF TNF-a values do not change significantly. HDL was the only serum lipid that decreases significantly after periodontal therapy in non-smokers. So for, we thinks that this subject are needed long term studies including different age groups and wide population. 64