Migren hastalarında profilaktik ilaç kullanımına uyumun araştırılması
Investigation of compliance with the use of prophylactic drugs in migraine patients
  1. Tez No: 508099
  2. Yazar: EZGİ CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA TUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Biz çalışmamızda migren nedeniyle profilaktik tedavi alan 80 hastayı, ilaç kullanımına olan uyum açısından değerlendirdik. Çalışmamızda ilaç kullanımına olan uyumu etkileyen faktörleri ve uyumsuzluğa yol açan sebepleri değerlendirmeyi amaçladık. Bu amaçla migren tanısı alıp, profilaktik tedavi gereksinimi olan hastaların ayrıntılı sosyodemografik ve klinik öyküleri alınıp, nörolojik muayeneleri yapıldı. Her hastaya migrene sık eşlik etmesi ve uyumu etkileyebileceği düşüncesiyle Beck Anksiyete ve Beck Depresyon Ölçeği uygulandı. Hastalar 4 hafta süresince, haftalık vizitler ile değerlendirilerek; indirek ve objektif bir ölçüm yöntemi olan tablet sayma yöntemiyle adherens açısından incelendi. Çalışmamızın sonucunda migren nedeniyle profilaktik tedavi alan hastalarımızın %70'inin tedaviye uyumsuz olduğu; ilaç kullanımında uyumsuzluğa yol açan en sık 3 sebebin ilaç almayı unutma, ilaç yan etkisi ve ilacın bitmesi olduğu görüldü. Uyuma etki eden sosyodemografik ve klinik faktörlere bakıldığında; eğitim seviyesinin düşüklüğü, evli olmak, diyet ve egzersiz uyumsuzluğu ve uyku problemi, depresyon ve anksiyete belirtilerinin fazla olmasının profilaktik ilaç kullanımına olan uyumu istatistiksel olarak anlamlı şekilde, olumsuz yönde etkilediği görüldü. Sonuç olarak hastanın tedaviye uyumunu arttırmak için, uyuma yönelik tüm potansiyel engeller göz önüne alınmalıdır. Hastanın kontrolü altındaki faktörleri ve hastayla hekim ve hastayla sağlık hizmeti arasındaki etkileşimi dikkate alan önlemler, ilaca uyumu iyileştirmek için en büyük etkiye sahip olacaktır. Bu durum da klinik sonuçların daha iyi olmasını ve mortalite, morbidite ve gereksiz sağlık harcamalarının azalmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In our study, we evaluated 80 patients who received prophylactic treatment for migraine in terms of compliance with drug use. We aimed to evaluate the factors that affect compliance with drug use in our study and the causes that lead to discordance. For this purpose, detailed sociodemographic and clinical stories of patients with migraine diagnosis and who need prophylactic treatment were taken in the study and neurological examinations were performed. Beck Anxiety and Beck Depression Scale were administered to each patient with frequent migraines and thought to affect compliance. Patients were evaluated weekly for 4 weeks; was investigated in terms of adherence by using an indirect and objective measurement method of tablets. We concluded that 70% of our patients who received prophylactic treatment for migraine as a result of our study were incompatible with treatment. The main three reasons leading to incompatibility in the use of medications were forgetting the drug intake, the side effects of the medication and the consumption of their drug box. When sociodemographic and clinical factors affecting adherence were examined; low level of education, marital status, dietary and exercise incompatibility and sleep problems, depression and anxiety symptoms were found to be statistically significant and adversely affecting compliance with the use of prophylactic drugs. As a result, increasing the patient's compliance with treatment, all potential obstacles to compliance should be considered. Measures that take into account the factors under the control of the patient and the interaction between the patient and the physician, also patient and the health care service will have the greatest influence to improve the compliance. This will lead to better clinical outcomes and reduced mortality, morbidity and unnecessary health expenditures.