Kronik periodontitis hastalarında cerrahi olmayan periodontal tedaviye ek olarak klorheksidin jel uygulamasının klinik ve mikrobiyolojik etkileri
The clinical and microbiological effects of chlorhexidine gel application adjunct to non-surgical periodontal therapy on chronic periodontitis patients
- Tez No: 339154
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ATAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, kronik periodontitisli hastalarda cerrahi olmayan periodontal tedaviye ek olarak klorheksidin jel (KJ) uygulamasının klinik ve mikrobiyolojik etkilerini araştırmaktır.Çalışma grubu kronik periodontitis teşhisi konulmuş (35 yaş üstü, 11 kadın ve 33 erkek), sigara kullanan veya kullanmayan, toplam 44 gönüllüden oluşturuldu. Çalışmanın başında sondlama cep derinliği (SCD), klinik ataşman seviyesi (KAS), plak indeksi (PI) ve gingival indeks (GI) skorları kaydedildi. Her bir hastanın en derin periodontal cebinden (SCD?6) subgingival plak örneği alındı. Başlangıç ölçümleri ve subgingival plak örneklemeleri tamamlandıktan sonra çalışmaya dahil edilen bireylere diş yüzeyi temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi (KYD)'ni içeren cerrahi olmayan periodontal tedavi uygulandı. Çalışmaya katılan bireylerin bir kısmına ek olarak KJ uygulandı. Sonuç olarak KJ uygulama ve sigara kullanımına göre dört ayrı çalışma grubu oluşturuldu; a)sigara içmeyen sadece KYD uygulanan grup (Kont, n:11), b)sigara içen sadece KYD uygulanan grup (KontS, n:11), c)sigara içmeyen KYD+KJ uygulanan grup (Chx, n:11), ve d)sigara içen KYD+KJ uygulanan grup (ChxS, n:11). Tedaviden 1, 3 ve 6 ay sonra klinik ölçümler ve subgingival plak örneklemeleri tekrarlandı. Subgingival plak örnekleri real-time PCR ile incelenerek Aa, Pg ve Pi miktarları belirlendi. Yapılan istatistiksel analizler sonucu tüm gruplarda uygulanan cerrahi olmayan periodontal tedavinin klinik parametrelerde düzelmeye ve mikroorganizmaların sayısında azalmaya neden olduğu görüldü (p0.05). Fakat tedaviden sonra 6. ayda yine tüm gruplarda klinik parametrelerde kötüleşme ve mikroorganizma sayılarında artış görüldü.Bu çalışmanın sınırları içerisinde; cerrahi olmayan periodontal tedaviyi takiben ek olarak KJ uygulamasının, sigara kullananlar da dahil, kronik periodontitisli hastalarda periodontal iyileşme üzerine bir etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate clinical and microbiological effects of non-surgical periodontal treatment with adjunctive chlorhexidine gel (ChxG) in chronic periodontitis patients.Study population consisted of smoker or non-smoker 44 volunters (aged ?35; 11 females, 33 males) who were diagnosed with chronic periodontitis. At baseline, probing depth (PD), clinical attachment level (CAL), plaque index (PI) and gingival index (GI) were recorded. Subgingival plaque samples were obtained from the deepest pocket (PD?6 mm) of all patients. Following baseline measurements and subgingival plaque sampling, non-surgical periodontal treatment including scaling and root planning (SRP) was performed on all participants. ChxG was adjunctively applied to one-half of the participants. Therefore, study participants were divided into four groups in respect to ChxG application or smoking status: a)non-smokers treated with SRP (Cont, n:11), b)smokers treated with SRP (ContS, n:11), c)non-smokers treated with SRP+ChxG (Chx, n:11), and d)smokers treated with SRP+ChxG (ChxS, n:11). Clinical measurements and subgingival plaque sampling were repeated at 1st, 3rd and 6th month following non-surgical periodontal treatment. The amount of Aa, Pg and Pi in subgingival plaque samples were determined by real-time PCR. Statistical analysis of data revealed that non-surgical periodontal treatment caused to improvement of clinical parameters and reduced the number of periodontopathogens in all groups (p0.05). At 6th month, aggravation of clinical parameters and increased numbers of periodontopathogens were detected in all groups.Within the limitations of the present study, it can be concluded that adjunctive use of ChxG following non-surgical periodontal treatment has no effect on periodontal healing in chronic periodontitis patients, even in smokers.