Birinci basamakta takip edilen yaşlı hastaların üriner inkontinans ile ilgili yaşadığı güçlükler ve üriner inkontinansın yaşam kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
An investigation about the effects of urinary incontinence on the living difficulties and quality of life of the elderly patients followed at primary care
  1. Tez No: 508109
  2. Yazar: MUSTAFA KOLKIRAN
  3. Danışmanlar: UZMAN HÜSEYİN AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Birinci Basamakta Takip Edilen Yaşlı Hastaların Üriner İnkontinans İle İlgili Yaşadığı Güçlükler ve Yaşam Kalitesi Üzerine Etkilerinin İncelenmesi Amaç: Bu araştırmanının amacı Aile Hekimliği birimlerinde takip edilen yaşlılarda üriner inkontinans ile ilgili sorunların irdelenmesi, üriner inkontinansın yaşlıların yaşam kalitesi üzerine olan etkilerinin incelenmesi ve üriner inkontinans yönetiminde hasta ve hekim odaklı etkili olabilecek faktörleri araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel tanımlayıcı araştırma 1 Aralık 2017 – 31 Aralık 2017 tarihleri arasında Adana ilindeki belirlenen 3 adet Aile Hekimliği Biriminde kayıtlı üriner inkontinansı olan 65 yaş ve üstü 162 hasta üzerinde yapıldı. Araştırmada sosyodemografik verileri de içeren yapılandırılmış bir anket formu uygulandı. Araştırmaya katılan hastalara ayrıca Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT), Uluslararası İnkontinans Sorgulama Kısa Formu (ICIQ-SF), İnkontinans Yaşam Kalitesi Ölçeği (İYKÖ), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) uygulandı. Araştırmada kullanılan formlar hastalarla yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak dolduruldu. Sayısal değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi ile incelenmiştir. Verilerin analizi için t testi, Mann-Whitney U testi, Ki kare testi, Kruskal Wallis testi ve Spearman's korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An Investigation about The Effects of Urinary Incontinence on the Living Difficulties and Quality of Life of the Elderly Patients Followed at Primary Care. Purpose: The purpose of this study is to investigate the problems related to urinary incontinence in the elderly patients followed at Family Medicine Units, to investigate the effects of urinary incontinence on the quality of life and to investigate the factors that may be effective on the management of urinary incontinence in terms of patient and physician. Methods: This cross-sectional descriptive study was conducted on 162 patients aged 65 years and over, who had urinary incontinence , registered in 3 Family Medicine Departments located in Adana between 1 December 2017 and 31 December 2017. A structured questionnaire including sociodemographic data was applied in the survey.Patients who participated in the study were also administered the Timed Up and Go Test (TUG), International Consultation on Incontinence Questionnaire Short Form (ICIQ-SF),the Incontinence Quality of Life Scale (I-QOL) and the Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES). Forms used in the research were filled with face-to-face interview techniques. Suitability of numerical variables to normal distribution was examined by Shapiro-Wilk test.For the analysis of the data, t test, Mann-Whitney U test, Chi square test, Kruskal Wallis test and Spearman's correlation analysis were used.