Obez çocuklarda işeme disfonksiyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of voiding dysfunction in obese children
- Tez No: 508128
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM ÖZHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Obez çocuklarda işeme disfonksiyonunun değerlendirilmesi Dr. Havva Nur ASILTÜRK Obezite çocukluk çağında sık görülen önemli bir halk sağlığı problemidir. Obezite prevalansının artması ile ikincil gelişen komplikasyonlar da artmaktadır. Çocuklarda obezitenin üriner sistem üzerine etkisi ile ilgili çalışmalar devam etmekte olup, sınırlıdır. Bu çalışmada çocukluk çağı obezitesi ve alt üriner sistem disfonksiyonu (AÜSD) arasındaki ilişkinin metabolik ve antropometrik ölçümlerle değerlendirilmesi amaçlandı. Kasım 2016-2017 tarihleri arasında hastanemiz çocuk endokrinoloji polikliniğine başvuran, vücut kitle indeksi ≥ 95 persentil olan 6-18 yaş arasındaki 400 obez çocuk çalışmaya alındı. Hastalara İşeme Bozuklukları Semptom Skorlaması (İBSS) anketi uygulandı. İBSS 9 ve üzerinde olan çocuklar“AÜSD var”olarak değerlendirildi. AÜSD olan ve olmayan hastalar yaş, cinsiyet, antropometrik ölçümler, puberte, akantozis nigrikans, kan basıncı, açlık kan glukozu, açlık insülin ve kan lipitleri, HOMA-IR, anne baba işeme bozukluğu öyküsü, anne baba yaşı ve eğitimi, kardeş sayısı açısından karşılaştırıldı. Obez çocukların %19'unda AÜSD saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Evaluation of voiding dysfunction in obese children Dr. Havva Nur ASILTÜRK Obesity is a common public health problem in childhood. With the increased obesity prevalence, secondary complications are on the rise as well. Studies, evaluating the impact of obesity on the urinary system in children, remain to be conducted, however, they are limited. The objective of this study was to determine the association between childhood obesity and lower urinary tract dysfunction (LUTD) using metabolic and anthropometric measurements. 400 obese children in the ages ranging from 6 to 18 years, who presented to our hospital's pediatric endocrinology clinic between November 2016 and 2017 and who had body mass indices ≥95 percentile were included in the study. Dysfunctional Voiding and Incontinence Scoring System (DVISS) questionnaire was administered to the patients. Children with DVISS scores 9 and above were accepted“to have LUTD”. The patients with or without LUTD were compared in terms of age, gender, anthropometric measurements, the onset of puberty; the presence of acanthosis nigricans; blood pressure, fasting blood glucose levels, fasting insulin and blood lipid levels, HOMA-IR values, parental histories of voiding disorders, parental age and educational status, and the number of siblings they had. LUTD was detected in 19% of the obese children. The average age of the group with LUTD was significantly lower (p < 0.05). There was not a significant difference between the two groups in terms of the distribution of gender. LUTD risk was 2.1-fold higher if the mother had a history of a voiding disorder, and it was 3.1-fold higher if the father had a history of a voiding disorder. There were no significant differences in terms of the parental educational status or the number of the siblings the study participants had. In patients with LUTD, the values of the body weight SDS, BMI SDS, the waist circumference, and the HOMA-IR were higher.