5-12 yaş çocuklarda obezitenin işeme bozuklukları üzerine etkisi
The effect of obesity on voiding disorders in 5-12 years old children
  1. Tez No: 574831
  2. Yazar: DİLRUBA İNCEGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜL YİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Obesite, dünya genelinde erişkinlerde olduğu gibi çocukluk ve adölesan yaş grubunda da prevalansı giderek artan sağlık sorunlarından biridir. Obezitenin artan sıklığı nedeniyle tüm sistemleri ilgilendiren komplikasyonları da sık görülmeye başlanmıştır. Obez çocuklarda normal kilolu çocuklara göre enürezis nokturna ve aşırı aktif mesane riskinin fazla olduğuna dair çalışmalar bulunmaktadır. Çalışmamızda kliniğimize başvuran metabolik, endokrinolojik, sendromik nedenlerle olmayan obez çocuklarda işeme disfonksiyonunun varlığını ve normal kilolu çocuklara göre işeme disfonksiyonu sıklığı açısından fark olup olmadığını tespit etmeyi planladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza yaşları 5-12 arasında olan 58 obez ve benzer yaş ve cinsiyette 38 normal kilolu çocuk alındı. Olgularımıza üriner patoloji ve enfeksiyonu ayırt etmek için tam idrar tahlili, idrar kültürü, üriner sistem ultrasonografisi yapıldı. Olguların günlük işeme bilgileri elde edildi ve üroflowmetri uygulandı. Çalışmaya katılan çocuk ve/veya ebeveynini işeme disfonksiyonu için kullanılan ICIT-CLUTS skorlama anketi uygulandı. Onbeş ve üzeri değerler anlamlı bulundu. Bulgular: Her iki grubun yaş ve cinsiyet dağılımı benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Obesity is one of the most prevalent health problems in childhood and adolescence as well as in adults woldwide. Due to the increasing frequency of obesity, complications related to all systems have also become common. There are studies showing that the risk of enuresis nocturna and overactive bladder is higher in obese children compared to normal weight children. In this study, we aimed to determine the presence of voiding dysfunction in obese children who are not due to metabolic, endocrinological and syndromic reasons and whether there is a difference in the frequency of voiding dysfunction compared to normal weight children. Materials and Methods: 58 obese children and 38 normal weight children aged between 5-12 years of similar age and sex were included in the study. Urine analysis, urine culture and urinary system ultrasonography were performed to differentiate urinary pathology and infection. Daily voiding information was obtained and uroflowmetry was applied. ICIT-CLUTS scoring questionnaire used for voiding dysfunction of the child and/ or parent who participated in the study. Fifteen and above values were found to be significant. Results: Age and sex distribution of both groups were similar.